25.01.2001.
Pretvorba Luke Rijeka na hrvatski način
Sumnjam da postoji netko u ovom gradu da uz ovoliku galamu i interes javnosti nije čuo za trenutna zbivanja u riječkoj LUCI. Teško je u ovom trenutku čak napisati i ispravan naziv ovog poduzeća. Nakon očitovanja i presude Upravnog suda o tužbi koju je podnio Samostalni sindikat zaposlenika Luke Rijeka po kojem se poništava pretvorba Luke Rijeka, poduzeće je teško nazvati dioničkim društvom, a još teže društvenim poduzećem.
Za one koji nisu baš pratili cijenu priču od nastanka, jednostavnim riječima, problem nastaje zbog specifičnosti u kojima je bilo potrebno provesti pretvorbu ovog poduzeća. Za razliku od većine ostalih društvenih poduzeća koja su se pretvarala i privatizirala po Zakonu o pretvorbi društvenih poduzeća i po Zakonu o privatizaciji, ovdje nije takav slučaj. Zbog čega?
Budući da se sve nekretnine(ili gotovo sve da budem točniji), mehanizacija, infrastruktura itd. što čini imovinu Luke nalazi u obalnom pojasu koji zakon tretira kao pomorsko dobro, a na kojem nije moguć vlasnički odnos, već samo koncesijski, dakle pravo na upotrebu uz plaćanje naknade, nije bilo moguće provesti pretvorbu na klasičan način. Zakon o morskim lukama dao je odredbe kako bi to trebalo provesti. Između ostalog, nakon što je formirana Lučka uprava kao institut koji će upravljati ovim pomorskim dobrom i kojem pripada imovina na pomorskom dobru(dakle država), bilo je potrebno razdijeliti imovinu između Lučke uprave i budućeg, kasnije nastalog dioničkog društva LUKA Rijeka. Naravno, kao i uvijek kada je dioba u pitanju, svi bi htjeli uzeti što više sebi i tu nastaje spor. Stvari se dodatno kompliciraju visokim stupnjem zaduženosti društvenog poduzeća Luka iz kojeg po nekim tvrdnjama Lučka uprava izlazi s imovinom, a buduće trgovačko poduzeće sa dugovima. Ti se dugovi namiruju kroz vlasništvo nad dionicama dioničkog društva Luka, pa zaposlenima ostaje prilično mali iznos za upis dionica (5.000 DEM nominale) usprkos vrlo velikom zanimanju.
Bez ikakve želje da osporavam želju suda za provođenjem zakona i pravde, ne mogu se oglušiti na trenutna zbivanja i ne uputiti ipak poneku kritiku ili barem pitanje na njihov račun. Zanima me da li su se navedena gospoda zapitala u kakav će kaos baciti cijelu priču oko pretvorbe Luke zajedno sa poduzećem, svim odnosima nastalim nakon pretvorbe koju poništavaju, zaposlenicima, dioničarima itd. Sumnjam.
Ako su odlučili poništiti pretvorbu, trebali su izaći sa cijelim pravnim tumačenjem, a ne ostaviti ovoliko nedoumica, nepoznanica i pitanja na koja nitko, pa čak niti priznati pravni stručnjaci nemaju decidiranih odgovora. Ono što definitivno mogu zamjeriti i zamjeram (bez želje da osporavam presudu jer su oni za to ipak kompetentniji!?) jeste kaos koji su izazvali ostavljajući otvorenim brojna pitanja koje se sama po sebi nameću. Nije trebalo biti nikakav ekspert (dapače oni to jesu) pa da se predvidi ovakav slijed događaja.
I na kraju ako je sve to tako ilegalno i nezakonito, bilo je tako i ranije. Zašto se čekalo skoro tri godine. Zašto presuda nije donesena po nekakvom hitnom postupku upravo radi izbjegavanja kaosa i svih štetnih posljednica koje trenutno nastupaju.?