16.11.2000.
Preuzimanje Zagrebačke banke?
Za početak bih želio ukazati na upitnik koji sam stavio na kraju naslova. Ne bih želio da mi netko predbacuje za širenje euforije ili neprovjernih informacija. Dakle, sve što ima za cilj ovaj članak jeste predočiti neke od neslužbenih i nepotvrđenih informacija vezanih uz dionice Zagrebačke banke.
U posljednje se vrijeme u tisku sve češće pojavljuju špekulacije vezane uz potencijalnu prodaju , odnosno preuzimanje ZABE. Iako je u nekoliko navrata i sam Franjo Luković predsjednik Uprave Banke demantirao takve informacije, ipak se i dalje u investitorskim krugovima špekulira s tom varijantom.
Naravno, ako je cijeli posao još daleko od realizacije i službene objave, onda je za očekivati da predsjednik Uprave Banke ne želi stvarati euforično raspoloženje koju bi sigurno znatno potaknulo jak rast cijene dionica Zagrebačke banke. Ipak neki sudionici hrvatskog tržišta kapitala traže informacije čitajući svaku izjavu čelnih ljudi Banke "između redaka". Tako je i izjava o zainteresiranosti Zagrebačke banke za širenje na bankarsko tržište našeg istočnog susjeda sa jednim jakim partnerom protumačeno kao želja za ulaskom na srpsko bankarsko tržište uz potporu jedne jake kuće kao što je Unicredito koji već ima skoro 10 % Bančinih dionica. Još jedan prilog toj tezi da bi Unicredito mogao biti potencijalni preuzimatelj banke jeste i činjenica da njemački Alliantz ima isto tako skoro 10 % dionica ZABE. Ta dva giganta inače već nastupaju skupa u nekim zemljama jugoistočne Europe.
Rekli smo kako su Unicredito i Alliantz vlasnik svaki po 10 % dionica Banke. Toliko je inače i makismalni postotak koji pojedinačni dioničar može imati u nekoj hrvatskoj banci bez odobrenja Hrvatske narodne banke. Nitko još nije zatražio odobrenje za kupnju preko 10 %, barem koliko se to u javnosti zna. Međutim u obzir treba uzeti još jedan moment, a to je kotacija ovih dionica na Londonskoj burzi. Tamo se ne trguje dionicama nego GDR-ima. To bi značilo Global Depository Receipt, odnosno potvrda o deponiranim dionicama. Dionice se deponiraju kod depozitara, u ovom slučaju Deutsche Bank, koja za te deponirane dionice izdaje GDR-e kojima se trguje. Ovakav način trgovanja prilično olakšava samo trgovanje dionicama. S druge strane ne daje mogućnost stjecanja prave slike o vlasničkoj strukturi banke jer bi za takvu informaciju trebalo konvertirati GDR-e u dionice ili tražiti podatke od depozitara. Ako pogledamo službeno objavljene podatke o vlasničkoj strukturi Zagrebačke banke uvijek se navode veliki dioničari iz Hrvatske, te udio koji se nalazi u GDR-ima. Sada se računa da je oko 65-70 % dionica u GDR-ima odnosno u rukama stranih ulagača. Obzirom na tu činjenicu teško je reći ima li možda Unicredito ili Alliantz ili netko treći već kontrolu nad bankom. Tim više što se ostavljanjem dionica u GDR-ima i transakcijama u Londonu izbjegava i kontrola Hrvatske narodne banke koja na tom prostoru nema nikakve ingerencije.
Pod pretpostavkom da se takav scenario još nije dogodio i da nema većinskog vlasnika Banke potecijalni bi otkup dionica, naravno uz suglasnost Uprave i Nadzornog odbora (jer kako je rekao g. Luković - obzirom na značaj i tržišni udio Banke na hrvatskom bankarskom tržištu, nitko zdrave pameti ne bi se upustio u neprijateljski take-over Banke) potaknuo prilično jak porast cijene, barem za 25-30 % od sadašnje cijene koja je već porasla 10-15 % u posljednjih mjesec dana. U takvoj bi varijanti cijena mogla dostići 1.800, pa čak i 2.000 kuna. No pustimo brojke i cijenu jer ipak su u pitanju samo špekulacije. Nema službeno potvrđenih informacija o tome hoće li i kada, te pod kojim uvjetima biti preuzimanja Zagrebačke banke.