Proljev i/ili povraćanje vrlo su česti znakovi bolesti kod pasa i mačaka. Iako se javljaju često, nisu uvijek bezazleni te mogu imati vrlo ozbiljne pa i fatalne posljedice, posebno ako traju duže vrijeme.
Prvi korak u terapiji povraćanja i proljeva, neovisno o uzroku je strogi post. To znači da bolesnoj životinji uskratimo i hranu i vodu barem 24 sata. Takva terapija mnogo teže pada vlasnicima nego njihovim ljubimcima, jer se brinu misleći da će životinja biti gladna, da će dehidrirati i slično. Jednodnevni post ne može štetiti ni psu ni maci, ali zato može donijeti dobar odmor bolesnoj sluznici želuca i crijeva. Treba znati da je sluznica probavnog trakta vrlo nježna i osjetljiva, a posebno onda kada nije zdrava, pa je svakako dobro da je ne opterećujemo hranom. Drugo, dijetom omogućavamo pražnjenje crijeva, što će veterinaru olakšati pregled psa i otkrivanje eventualnog stranog tijela u crijevima, zapetljaj crijeva i slično.
Ukoliko je bolest probavnog trakta blaga, često će ovakav post biti dovoljan da pas ili maca ozdrave, ukoliko se pak povraćanje nastavlja unatoč postu, bolest odmah smatramo ozbiljnijom te započinjemo liječenje infuzijama te ostalim lijekovima, ovisno o stanju bolesnog ljubimca.
Uzroci povraćanja ne moraju uvijek biti u probavnom traktu. Povraćanje je čest simptom kod oboljenja drugih organskih sistema (bubreg, maternica...). Zbog toga je vrlo važno da veterinaru ispričate i one stvari koje vam se na prvi pogled čine nevažnima, kao što su npr. iscjedak iz stidnice, obilnije mokrenje u posljednje vrijeme, udarac ili pad životinje i slično. Potrebno je obratiti pažnju na boju i količinu povraćenog sadržaja i eventualno specifične mirise istog. Što se tiče stolice, najbolje je uzeti sa sobom uzorak i odnijeti ga veterinaru kako bi se mogle napraviti pretrage. Pregledom stolice veterinar će moći isključiti neka oboljenja te tako lakše postaviti dijagnozu.
I na kraju, nemojte bolesnom psu ili maci davati lijekove na svoju ruku. Laici vrlo rado posežu za sredstvima protiv proljeva, mlijekom i slično, misleći kako svako povraćanje ne znači da je ljubimac otrovan. Kod ovakvih simptoma stavite životinju na post, a ukoliko se bolest ne smiruje, potražite pomoć veterinara.
Pravilnom prehranom, redovitim cijepljenjem, navikavanjem pasa i mačaka da ne sakupljaju hranu po ulici i u smeću, sigurno će te uspješno reducirati pojavu ovih neugodnih znakova bolesti.
Medvjeđi luk – poznat i kao srijemuš, crijemuš, divlji ili šumski luk – raste po sjenovitim i vlažnim šumama, uz šumske putove i potoke, gdje često u gustim populacijama u potpunosti prekriva šumsko tlo. Svi dijelovi biljke su jestivi, a okusom podsjeća na češnjak ili vlasac. No, prilikom berbe treba biti oprezan jer na istim staništima često rastu i otrovne biljke poput mrazovca i đurđice
Raspuknuti keksići pripremaju se tako da se od odležalog tijesta oblikuju kuglice koje se potom uvaljaju u kristalni šećer, pa u šećer u prahu. Tijekom pečenja kuglice poprime karakterističan raspuknuti izgled koji ih čini prepoznatljivima
Početak proljeća idealan je trenutak za mirisnu kulinarsku avanturu, a ovi zavijuljci od limuna, maka i kardamoma savršeno spajaju slatkoću i začinsku dubinu u svakom zalogaju
Stakleni kuhinjski stol poklanjamo, d160 š80 v75.5, preuzimanje u Lignju Možemo po dogovoru stol i negdje dovesti, u tom slučaju uz nadoknadu, ali prednost onima ...