10.01.2002.
Prošla godina - godina PIF-ova
Kako su se kretale cijene dionica, što je najviše poraslo, što je palo i koliko se i čime najviše trgovalo u prošloj godini? Kada govorimo o likvidnim dionicama na VTV-u onda naravno prvenstveno mislimo na PIF-ove, te nekolicinu drugih dionica poput Tesle, Kraša, Riviere, i u manjoj mjeri Končara, Janaf-a,....
Po porastu cijene na prvom je mjestu uvjerljivo Slavonski PIF koji je ostvario oko 417 %, da nije greška četiristosedamnaest posto porast cijene u prošlih godinu dana i to sa početnih 8.30 kuna na zaključnih 42.90 kuna po dionici. Isto tako treba reći kako je najviša cijena ovog fonda bila 48 kuna. Dakle moguća zarada bila je čak oko 480 %. Samo je naravno pitanje jesmo li to iskoristili. Na drugom je mjestu Sunce PIF sa oko 358 %, a nakon toga treće mjesto dijele DOM i Velebit sa gotovo identičnim postotkom od oko 336 %. Iza čega slijedi Pleter sa 321% i SNF sa 302%, te na kraju Expandia sa 228 % porasta cijene.
Prema ostvarenom prometu na prvom je mjestu DOM fond sa preko 100 milijuna kuna prometa. Slijedi SNF sa 80.3 milijuna, zatim Velebit sa 69.9 milijuna kuna, Expandia oko 63.5 milijuna, Slavonski PIF 47.9 milijuna kuna, Sunce oko 31 milijun kuna, te Pleter oko 20 milijuna kuna.
Prema porastu cijene i prema ostvarenom prometu ovo je bila godina PIF-ova. Što je bilo s ostalim dionicama? Riviera je porasla oko 73 % uz promet od oko 33 milijuna kuna, Kraš svega 3.7% uz promet od 10.5 milijuna kuna, Končar oko 104 % porast cijene, ali uz svega 5.8 milijuna kuna prometa, dok je Tesla zabilježio porast od solidnih 52% uz promet od skromnih 11.9 milijuna kuna.
Još jedan kriterij po kojem bismo mogli analizirati dionice i njihovo kretanje zadnjih godinu dana jeste broj protrgovanih komada koji nam neće baš puno reći o profitabilnosti, ali može dosta ukazati na likvidnost određene dionice na tržištu. Dakle prema broju dionica koje su bile u prometu na prvom je mjestu DOM sa 3.1 milijuna komada, slijedi Slavonski PIF sa 2.68 milijuna komada, zatim Velebit sa 2.1 mlijuna komada, SNF sa 1.92 milijuna komada, Sunce i Expandia sa 1.8 milijuna komada, te Pleter sa 0.9 milijuna komada.
Prema porastu cijene, ali i po likvidnosti očigledno je da je Slavonski PIF pokazao najbolje rezultate, premda među PIF-ovima baš i ne spada među "favorite". To može značiti da se većina prevarila, ali onda se pitamo otkud toliki volumen. Netko je to sve ipak kupovao? Drugi zaključak je da možda to treba shvatiti kao signal za kupovinu, ipak je dao najbolje rezultate? Možda, ali u pravilu se ne kupuju dionice s najboljim pokazateljima na burzi jer za njih već svi znaju i tržište ih je već onda i vrednovalo sukladno tome. Tko jamči da će za godinu dana redoslijed među fondovima biti opet isti?
Teško pitanje, možda se povijest ponavlja, možda i ne. Ali onaj tko je ne pozna, proživjeti će je ponovno, kaže izreka. Odluka je ipak na Vama. Na kraju krajeva i novac je Vaš.