Kome prijaviti osobu koja želi raditi „na crno“?
Gdje i kako prijaviti osobu koja je odbila prijavu/zapošljavanje jer se ne želi odreći primanja sa zavoda za zapošljavanje te se izjasnila da bi željela raditi „na crno“?
Gdje i kako prijaviti osobu koja je odbila prijavu/zapošljavanje jer se ne želi odreći primanja sa zavoda za zapošljavanje te se izjasnila da bi željela raditi „na crno“?
Prije nekoliko dana priznato mi je profesionalno oboljenje, no tko će "natjerati" mog poslodavca da mi ponudi lakše radno mjesto na koje po zakonu imam pravo, a za koje znam da postoji u mojoj firmi? Tko utvrđuje moju preostalu radnu sposobnost i eventualnu mogućnost nastanka invalidnosti ako nastavim raditi posao koji me je doveo do profesionalnog oboljenja?
Moja sestra prima naknadu sa Zavoda za zapošljavanje od 2009. godine (kada je imala 30 godina staža i 50 godina starosti ) s novčanom naknadom fiksiranom do 16. siječnja 2014. (kada će navršiti 55 godina starosti). Rečeno joj je da po zakonu tada odlazi u prijevremenu mirovinu, no sada kažu da se zakon promijenio i da po novom može u mirovinu tek godinu dana kasnije. Kako je to moguće?
U tvrtki sam radio šest godina, pa sam dao sam otkaz radi prelaska na drugo radno mjesto. Međutim, tamo sam dobio ugovor na samo 15 dana. Sada radim u kafiću kao zamjena isto 15 dana. Hoću li moći primati naknadu sa HZZ-a nakon što mi istekne ovaj ugovor?
Javila sam se na oglas za radno mjesto stručne referentice za katastarske poslove u Delnicama. Odbili su mi zamolbu jer je stigla dan nakon isteka roka i smatraju ju nepravovremenom. Budući da sam zamolbu slala poštom, jesu li trebali po zakonu uvažiti dan kad je zamolba poslana? Pošiljku sam slala prioritetno.
Za vrijeme rata bio sam zaposlenik MUP-a RH i dobio sam potvrdu o duplom radnom stažu u trajanju od tri godine. Je li taj dupli staž plaćen u mirovinskom osiguranju?
Na putu do posla, supruga je nastradala u prometnom nesreći i trenutno je na bolovanju. Uskoro joj ističe ugovor o radu na određeno radno vrijeme i rekli su joj da će dobiti otkaz ako ne dođe raditi. Ona je još na terapijama, pije lijekove i ne može raditi (radi kao čistačica). Ne znamo što dalje. Ako i potpiše ugovor, ona ne može obnašati svoj posao korektno i morat će ponovno na bolovanje. Kakve su posljedice ako ne potpiše novi ugovor o radu na određeno? Također, poslodavac joj, iako se nesreća dogodila na putu do posla, nije dao stopostotno bolovanje, kakva su joj prava po tom pitanju?
Sedam mjeseci sam radila na određeno. Je li mi poslodavac dužan produžiti ugovor za korištenje godišnjeg odmora po zakonu ili ne?
Radila sam u gradskoj firmi na određeno vrijeme kao čistačica. Potpisala sam pet ugovora na određeno vrijeme na tri mjeseca - ukupno sam radila godinu i tri mjeseca. Svih pet puta u ugovoru je pisalo da potpisujem ugovor radi dopune upražnjenog radnog mjesta. Na isti način je zaposlena još jedna osoba osim mene koja je ostala raditi, a meni nije produžen ugovor. Angažirala sam odvjetnika i smatram da bih trebala dobiti na sudu. Koje je vaše mišljenje, imam li šanse?
Zbog višemjesečne neisplate plaće i nedostavljanja platnih lista, tvrtki u kojoj radim poslala sam pismeno izvanredni otkaz ugovora o radu. Međutim, iz tvrtke namjerno nisu preuzeli poštu. Isti dopis poslala sam i na službeni mail tako da je moj zahtjev pročitan, no oni ne žele postupiti po njemu, već traže način da mi otkaz daju oni. Priznaje li se i obavijest poslana mailom? Što mogu dalje učiniti?