Osoba radi u Hrvatskoj, a na Zavodu je u BiH
Može li osoba prijavljena na rad u Hrvatskoj istodobno biti prijavljena na Zavodu za zapošljavanje u BiH?
Može li osoba prijavljena na rad u Hrvatskoj istodobno biti prijavljena na Zavodu za zapošljavanje u BiH?
Radim kod privatnika 14 godina. Nedavno sam saznao da za moje radno mjesto (bušač) postoji obaveza plaćanja staža s uvećanim trajanjem. Poslodavac to ne poštuje. Postoji li mogućnost retroaktivne uplate i koje mjere bi eventualno trebalo poduzeti?
Na koji način radnik može otkazati ugovor o radu na određeno vrijeme prije nego što istekne vremenski rok na koji je ugovor sklopljen ako u ugovoru nije navedena stavka o mogućnosti redovitog otkaza?
Imam 49 godina, 30 godina staža i 8 mjeseci ratnog staža. Kada po novom zakonu o Hrvatskim braniteljima mogu ići u mirovinu?
Mora li poslodavac isplatiti godišnji odmor onda kada djelatnik otkazuje ugovor o radu na neodređeno vrijeme nakon tri mjeseca rada, a potražuje pravo na dane godišnjeg odmora iz čl. 78. Zakona o radu?
Dobila sam rješenje o potpunoj radnoj nesposobnosti i šalju me u invalidsku mirovinu, što ne želim. Imam mogućnost žalbe, što ću i iskoristiti, a rok je 15 dana. Međutim, liječnica mi je zaključila bolovanje, jer mi se, kako kaže, promijenio status, što nije moguće, jer rok za žalbu nije prošao, pa ni rješenje nije pravovaljano. Koji je moj status dok traje žalbeni postupak? Mogu li me vratiti na posao ili mogu biti na bolovanju pošto piše da u slučaju žalbe stanje ostaje isto do novog rješenja i obrade?
Krajem petog mjeseca počela sam raditi kao odgojitelj u jednom vrtiću. Ugovor mi prestaje sredinom osmoga mjeseca te mi je tajnik vrtića objasnio da sam dobila puni regres u iznosu od 1.250 kn jer je poslodavac (vrtić) mislio da ću raditi cijelu godinu. S obzirom da ne produžujem ugovor, kaže da bih trebala vratiti jedan dio regresa, točnije 1.000 kn. Tko je u ovom slučaju poslodavac koji daje regres, vrtić ili Ministarstvo? Također, koliko radnik minimalno treba raditi da bi ostvario pravo na regres?
Priznat mi je status osigurane osobe s utvrđenim tjelesnim oštećenjem, predstoji mi otkaz ugovora o radu (smanjenje posla). Imam li kao osoba s invaliditetom pravo na uvećanu otpremninu? U pravilniku o radu poduzeća u kojem radim o otpremninama stoji: "Kada radnik prema Zakonu o radu ima pravo na otpremninu zbog otkaza ugovora o radu od strane Poslodavca, pripada mu otpremnina u visini najmanje zakonom propisanog iznosa".
Moj suprug dobio je poslovno uvjetovani otkaz s 31.05. preko tiskanice Otkaz ugovora o radu gdje je poslodavac prekrižio poslovno uvjetovani i napisao sporazumni otkaz, a u napomeni navodi da je otkaz dobiven radi pomanjkanja posla na radnom mjestu pomoćnog radnika. Ima li moj suprug pravo na novčanu naknadu sa Zavoda za zapošljavanje ili nema, jer jasno je navedeno na stranicama HZZ-a da sporazumni otkaz ne dobiva naknadu, ali otkaz kao višak dobiva?
Radim u javnom poduzeću u 100%-tnom vlasništvu države Hrvatske. Prije dvije i prije tri godine poslao sam nekoliko molbi za drugo radno mjesto u mojem poduzeću. Molbe su odbijene, a obrazloženje je bilo da trenutno nemaju potrebe. Od 2014. godine do danas su zaposlili blizu stotinu radnika, a mene nikada nisu kontaktirali. Za spomenuta radna mjesta nikada nisu raspisali nikakav natječaj, nove su ljude zaposlili prema poznanstvima i rođacima. Kako prekinuti ovakvo stanje koje traje godinama i nema nikakvih naznaka da će doći do promjena?