10.11.2005.
Rast imovine uložene u fondove
Sve je veći broj ulagača u otvorene investicijske fondove, a time naravno i kapital koji je investiran u ovakav oblik financijskih proizvoda. Naravno, time onda i sama tema investicijskih fondova postaje sve zanimljivija...
Imovina hrvatskih otvorenih investicijskih fondova je u listopadu, nakon ljetne stagnacije, opet porasla za gotovo milijardu kuna čime je dosegnula iznos od 8,38 mlrd kuna.
Od početka godine imovina spomenutih fondova je porasla za čak 85%, odnosno za 3,85 mlrd kuna, što se može pročitati na web stranici gdje se objavljuju podaci Komisije za vrijednosne papire.
Na hrvatskom tržištu trenutno je aktivno 46 fondova, a u listopadu su s poslovanjem započela četiri nova fonda Hrvatske poštanske banke, odnosno HPB-Investa, te četvrti fond Erste-Investa, Erste Adriatic Equity. Prije godinu dana bilo je tridesetak otvorenih investicijskih fondova,a imovina kojom su upravljali je bila upola manja, što jasno pokazuje trendove razvoja fondovske industrije u Hrvata...
Iako se i dalje najveća imovina nalazi u fondovima ZB Investa koji pod upravljanjem ima 2,62 mlrd kuna i tržišni udio od 31,3%, situacija se ipak promijenila na štetu ovog društva jer je njihov udio prije nešto manje od godinu dana iznosio skoro 40 % tržišta.
ZB Investov udio je pao na račun rasta tržišnih udjela PBZ i RBA Investa. PBZ Invest je krajem prošle godine držao tržišni udio od 14,7% da bi mu do kraja listopada on porastao na 19,8%, a RBA Invest je s 15,6% tržišta krajem 2004. u deset mjeseci povećao svoj udio na 21,6%
Prognozirati nekakav rast imovine tj bilo kakav pokazatelj u vezi veličine imovine pod upravljanjem je vrlo nezahvalno i zbog nedostatka potrebnih varijabli, i zbog prirode djelatnosti, te niskog stupnja razvijenosti ove branše u Hrvatskoj.
Ako se uzme u obzir da je država najavila još jedno izdanje obveznica koje bi moglo dijelom preusmjeriti novac slobodan za investicije direktno u obveznice. tim je teže prognozirati koliko će iznositi imovina otvorenih investicijskih fondova krajem ove godine.
Ipak, premda nema službene statistike koja bi to potkrijepila, prema neslužbenim podacima, većinu ovog kapitala koji je uložen u fondove, čine ulozi pravnih osoba i institucionalnih ulagača, dok je potencijal u dijelu tržišta koji se odnosi na fizičke osobe još uvijek relativno slabo iskorišten, ali se s vremenom ipak mijenja u korist investicijskih fondova i društava za upravljanje.