Mnogi vlasnici pasa i mačaka misle kako je šišanje kućnih ljubimaca rezervirano samo za one koji posjećuju izložbe, odnosno, da je to stvar "šminke". No rezultat šišanja nije uvijek izložbena frizura, nego uredan i čist pas i maca, pa zato to spada u higijenske zahvate.
S dlakom na leđima obično nema većih problema. To je dio tijela koji nije naročito osjetljiv, pa će većina pasa i mačaka dozvoliti češljanje i tako održavanje dlake. Međutim, dlaka ispod pazuha, na trbuhu i posebno između jastučića na šapicama često će stvarati probleme i vlasniku i životinji. Šape su jako osjetljive i mnogi naši prijatelji osjećaju se vrlo neugodno kada im želimo ošišati dlake među prstima. Nakon nekog vremena, i više neuspjelih pokušaja, ta se dlaka pretvori u tvrdi grumen, pun kamenčića, iveraka i travki, dolazi do povrede šape i šepanja. U toj cijeloj zapetljanciji, nemoguće je otkriti uzrok bez da sve odstranimo. Redovito uređivanje šapa svakako je preventiva takvih problema. Nerijetko sam u ambulanti vidjela pse, pa i mačke koji su dovedeni jer se napinju za veliku nuždu. Jednostavno je trebalo malo podignuti rep i tamo bi sami vlasnici vidjeli očiti smrdljivi uzrok u vidu slijepljene dlake s "onim drugim".
Grude dlaka i prljavštine ne dovode samo do spomenutih problema, već je koža ispod toga najčešće crvena i upaljena. Ispod takvog neprirodnog "pokrivača" promijeni se i vlažnost i temperatura, kao i količina zraka i sve moguće bakterije koje tamo i inače žive, naprosto podivljaju i staraju dodatnu nelagodu psu ili maci.
Redovitim češljanjem to možete spriječiti, ali na žalost mnogi vlasnici češljaju kućne ljubimce samo površno, ili pak to prepuste djetetu, smatrajući češljanje psa ili mace nešto slično češljanju Barbike.
Efektivno češljanje je ozbiljan posao koji zahtijeva i trud i vrijeme te relativno odgojenu životinju, koja to dozvoljava. Ako nemate vremena, ne polazi Vam od ruke, ili Vam se jednostavno ne da toliko gnjaviti biti će dovoljno da Vašeg ljubimca jednostavno odvedete na šišanje jednom u tri mjeseca, a neke i rjeđe, ovisno o dlaci.
Medvjeđi luk – poznat i kao srijemuš, crijemuš, divlji ili šumski luk – raste po sjenovitim i vlažnim šumama, uz šumske putove i potoke, gdje često u gustim populacijama u potpunosti prekriva šumsko tlo. Svi dijelovi biljke su jestivi, a okusom podsjeća na češnjak ili vlasac. No, prilikom berbe treba biti oprezan jer na istim staništima često rastu i otrovne biljke poput mrazovca i đurđice
Panna cotta, tradicionalni talijanski desert iz regije Pijemont, u prijevodu znači „kuhano vrhnje”. Ovaj desert jednostavan je za pripremu, a elegantnog je izgleda i bogatog okusa. Najčešće se poslužuje u restoranima i slastičarnicama, no savršeno uspijeva i u kućnoj radinosti
Od trešanja možemo raditi kompote, džemove, marmelade, likere, rakije, piree, pjenice, umake, voćne salate, torte i kolače… No ipak su najslađe svježe! A ako ih imate viška, isprobajte ovaj brz i ukusan desert – crumble s trešnjama!
2024. godina, klima, servo, centralno daljinsko zaključavanje, 4 x el. podizači stakla, prepoznavanje prometnih znakova, el. podešavanje retrovizora, led svjetla, ...