18.09.2003.
Što će biti s Končar elektrodistribucijom?
Koncern Končar jedna je od rijetkih naših tvrtki koja konstantno bilježi više nego solidne rezultate poslovanja iz godine u godinu, a osobito ako je promatramo u društvu ostalih velikih poslovnih sustava u Hrvatskoj. Ipak, cijena dionica uporno se drži već jako dugo vremena na razini od 70 kuna i ne miče se previše, niti prema gore, niti prema dolje.
Končar je u prvoj polovici ove godine ostvario 893,6 milijuna kuna prihoda, što je 35 posto više nego u istome razdoblju lani.
Za prvih osam mjeseci nekonsolidirani podaci pokazuju porast prodaje u odnosu prema istom prošlogodišnjem razdoblju 37 posto. Najveći dio, oko dvije trećine tog porasta, odnosi se na dvije trafostanice, Ernestinovo i Žerjavinec, a preostala trećina jest rast cijeloga Končara u ostalim segmentima. Procjenjuje se da će sličan rezultat biti i za cijelu godinu, s time da bi izvoz, unatoč ne baš povoljnome tečaju kune, trebao porasti 10 posto. U posljednje četiri godine Končar ima kontinuirani rast od 10 do 15 posto, lani čak 17 posto.
Privatizacija Končara je pitanje koje već dugo muči brojne ulagače, brokere, kao i naravno, državu koja je najveći vlasnik.
Koncern Končar je vrlo heterogena proizvodna cjelina sa 26 poduzeća i vrlo je teško naći većinskog vlasnika. Velik dio poduzeća djeluje na tržištu koordinirano, te se koriste sinergijskim učincima toga zajedništva. Neka poduzeća iz sustava mogu izaći iz sustava Končar, jer nisu u gotovo nikakvu doticaju s ostalim poduzećima, a trećima je pak potrebno naći partnera. Kada je uz konzultante što ih je angažirala Vlada RH, tražen oblik privatizacije, utvrđeno je da nitko nije zainteresiran kupiti ovakav Končar. Pored toga, zaključeno je da za energetiku kao osnovnu djelatnost - ne treba strani partner.
O budućim potezima u Končaru nedavno je govorio i čelni čovjek te tvrtke koji je najavio da će Končar vjerojatno biti privatiziran modelom ESOP-a koji se sve više spominje kao nekakva novo otkrivena topla voda, premda se radi o modelu već godinama poznatome u Hrvatskoj. Čak su se i uspješne tvrtke poput Zabe služile sličnim modelom, tako da ne bi bilo primisli kako se radi o nekakvom rješenju koje spašava socijalističke mastodonte od neriješive zavrzlame oko privatizacije. Osim toga, novi zakon o privatizaciji govori o ESOP-u kao budućnosti naše privatizacije. Nekako mi se čini da sve ustvari miriše na činjenicu da se bliže izbori pa sad zbog toga svi uglas pjevaju "ESOP, ESOP..." Zašto bi onda Končar bio iznimka ?
Možda zato što ta tvrdnja ne dolazi od političara, već čelnika jedne velike i relativno uspješne tvrtke (premda je teško znati da li je dotični gospodin ujedno i osoba koja ima političkih ambicija). Naravno, kada je krupni biznis u pitanju, teško da se može očekivati kako ne postoji određena sprega s nekom od političkih orijentacija u Hrvatskoj kojoj se na ovaj način indirektno čini usluga... za svaki slučaj...ako pobijedi...