13.09.2001.
Struktura osiguranja u Hrvatskoj u 2000. godini
Iako se u Hrvatskoj još uvijek ne može osigurati sve što se osigurati poželi, činjenica je da su brojne vrste i podvrste osiguranja nazočne u ponudama naših osiguratelja. Svakog dana se u okviru tih vrsta i podvrsta javljaju novi proizvodi, čije puštanje na tržište zahvaljujemo utjecaju inozemnih osiguratelja, ali i pojačanim potrebama našeg tržišta. Bilo kako bilo, prema podacima Direkcije za kontrolu poslovanja osiguravajućih društava za 2000. g. hrvatski osiguratelji su u toj godini u svim vrstama osiguranja ostvarili - zaračunali ukupno 4. 530.615.897 kuna. Ostvaren je rast za 4,5% u odnosu na 1999. g. , što predstavlja usporenje razvoja te branše (1999. g. stopa rasta je bila 7%), a to zahvaljujemo kako općenito lošem stanju u gospodarstvu (poduzeća radi uštede ne osiguravaju imovinu i radnike), kako i niskom životnom standardu stanovništva (niske plaće, neredovite plaće, nikakva primanja...). Ne čudi stoga što je struktura osigurateljnog portfelja vrlo nepovoljna. Prevladavaju osiguranja koja su po propisima obvezna, a zanemariva su ona osiguranja koja bi mogla biti vučna sila za razvoj gospodarstva i povećanje životnog standarda (životna, rentna, zdravstvena, mirovinska osiguranja). Tako je od gore navedene zaračunate premije zaračunato u osiguranju motornih vozila - obvezno osiguranje od autoodgovornosti 34,0%, kasko osiguranju 10,3%, dakle, ukupno u osiguranju motornih vozila 44,3%! Životna osiguranja čine 16.8% (u nama susjednim europskim zemljama životna osiguranja čine u strukturi osigurateljnog portfelja preko 51%). Osiguranje od posljedica nesretnog slučaja obuhvaća 7,3%, zdravstvena osiguranja (uglavnom obvezno osiguranje poslodavca) sudjeluju u portfelju s 6,3%. Osiguranje imovine od požara i nekih drugih opasnosti -7,9%, ostala osiguranja imovine 9,5%. Osiguranje pomorskog , riječnog i jezerskog kaska doseglo je postotak od 2,3%, osiguranje robe u prijevozu iznosi tek 1,3% (najbolji dokazi stanja razmjene sa svijetom i naše neravnopravnosti u toj razmjeni, gdje inozemni partneri određuju i osiguratelja i rizike od kojih se osiguravaju). Osiguranje od odgovornosti na dragovoljnoj bazi ( osiguranje građanske odgovornosti poduzeća za štete uzrokovane trećim osobama, osiguranje od odgovornosti privatnih poduzetnika, osiguranje od odgovornosti fizičkih osoba za štete trećim osobama...) vrsta je osiguranja koja se polako ali sigurno ustaljuje na našem tržištu i dosegla je stopu od 2% ukupnog osigurateljnog portfelja. Očito je nerealno očekivati drugačiju strukturu portfelja bez zamaha mirovinske reforme i bez oživljavanja gospodarstva odnosno povećanja platežne moći stanovništva.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Dodjela bespovratnih sredstava Ministarstva poduzetništva
Prihvatljivi prijavitelji su mikro, malo i/ili srednje veliko poduzeće koje djeluje pojedinačno, dakle treba pripaziti na povezana poduzeća.
Porezi i financije
Per diem dnevnice
Broj noćenja određuje koliko per diem dnevnica možemo isplatiti
Radno pravo
Profesionalna bolest
Osiguranik koji je obolio od profesionalne bolesti, uz pravo na naknadu plaće, ostvaruje i pravo na zdravstvenu zaštitu i pravo na troškove prijevoza u vezi s korištenjem te zdravstvene zaštite zbog profesionalne bolesti