07.02.2002.
Svađe na tržištu kapitala
U zadnjih nekoliko dana na domaćem tržištu kapitala kulminirale su dvije stare svađe. Jedna između države i PIF-ova, a vezano uz sukob oko zamjene dionica tvrtki koje su otišle u stečaj. Te dionice bile su na listi za kuponsku privatizaciju i PIF-ovi su ih imali u svojim portfeljima, ali su ih vratili državi. Za jedan dio tih dionica dobili su zamjenu, a za jedan dio nisu. Naime, u međuvremenu je došlo do smjene vlasti, a sadašnja vlast se nije složila s primjenjivanim modelom. Kako nije došlo do sporazuma, fondovi su potražili rješenje na arbitraži HGK. Sada je došlo do odluke koja ne ide u prilog PIF-ovima. Država već najavljuje zahtjeve za povratom i ranije zamijenjenih dionica. Time bi se vrijednost fondova još umanjila. Kako sad stvari stoje, dogovor će ipak biti neminovan, jer na neke stvari se država ipak obvezala zakonom. Činjenica je da su neke dionice zamjenjivane po prilično čudnim i nadasve netransparentnim kriterijima gdje su jedni fondovi prolazili bolje od drugih.
Drugi sukob odnosi se na nedavnu inicijativu VTV-a za transformacijom iz organiziranog tržišta u burzu. Naime, sukob između Zagrebačke burze i VTV-a jako je star, ali se bazira na konkurentskim razlozima. Navedena transformacija išla bi u prilog VTV-u jer bi tada imao i prvu kotaciju burze. Time se dobiva i bolji kreditni rejting u financijskom svijetu, osiguravaju kvalitetniji i jeftiniji izvori financiranja i dugoročna stabilnost tvrtke. Isto tako dobiva se na pozitivnom imidžu tvrtke.
Kako sada stvari stoje budući mirovinski fondovi (MIF-ovi), kao najznačajniji i najkrupniji institucionalni ulagači, kupovati će samo dionice iz prve burzovne kotacije, a tu će uskoro ostati samo Pliva i Podravke od likvidnih dionica.
PIF-ovi kao najlikvidnije dionice, ako trebaju postati predmetom trgovanja moraju u I kotaciju. To je poanta cijele priče. Naime, oni trenutno kotiraju na VTV-u i nose ogromne provizije tržištu, jer se njima jako puno trguje. S druge strane I kotacija sada postoji samo na Zagrebačkoj burzi koja bi time preuzela jedino što VTV ima i što ga drži na životu. Burza predlaže da se tržišta spoje. Time bi i sebi osigurali dobar izvor prihoda. Za pretpostaviti je da se VTV boji asimilacije i toga da bi ga Zagrebačka burza stavila pod svoju dominaciju.
Ono što je zanimljivo u cijeloj priči je da su vlasnici jednog i drugog tržišta gotovo iste brokerske kuće, pa bi i njima to značilo manje troškove.
Kako će cijela priča završiti na kraju će ipak odlučiti dioničari obaju tržišta po svojoj volji ili će pobijediti onaj tko bude dioničarima "prodao" uvjerljiviju priču i argumente.