24.05.2001.
Tko će isplatiti dividendu?
Ovo je doba godine kada se u pravilu priča o dividendi. Planira koliko će biti predloženo na skupštini za isplatu, kada se očekuju objave o takvim informacijama i prati eventualni utjecaj tih podataka na kretanje tržišne cijene navedenih dionica na burzi. Naravno, ako su vijesti dobre, interes za kupnju tih dionica raste, pa uz jednaku ili čak smanjenu ponudu (jer svi žele zadržati dionice i dobiti dividendu) cijena dionica u pravilu raste. Dobar je primjer dionica Karlovačke pivovare kojoj se cijena kretala dugo vremena, skoro godinu dana oko 300 kuna po komadu. Čim su počele špekulacije oko isplate dividende, a zna se da Pivovara svake godine isplaćuje dobru dividendu, cijena je porasla do 400 kuna po komadu. Nakon što su se pojavile određene pretpostavke kako ima dovoljno novca i za dvostruko veću dividendu od prošlogodišnje( koja je bila 50 kuna po dionici) cijena je brzo porasla i do 500 kuna za dionicu, pružajući u roku od nekoliko mjeseci mogućnosti zarade od oko 67% za one koji bi se odlučili da ne čekaju dividendu nego da odmah prodaju i uzmu razliku u cijeni umjesto dividende. Sada se trenutno trguje po cijeni od 520 kuna. Cijena je porasla još oko 20 kuna jer su se u javnosti pojavile informacije kako bi dividenda mogla biti i 120 kuna za dionicu. Čak niti najave revizije privatizacije Karlovačke pivovare nisu utjecale na pad cijene i nedostatak potražnje za njima na burzi.
Za dioničare Plive najavljena je dividenda od 12 kuna po komadu, a za Zagrebačku banku dividenda od 30 DEM po dionici. Dioničarima Kraša predstoji dividenda, naravno ako to skupština dioničkog društva odobri, u iznosu od 13 kuna po komadu ili oko 3,25% nominalne vrijednosti koja kod Kraša iznosi oko 400 kuna.
Za dioničare Ericsson Tesle predlaže se 14 kuna po dionici dividende ili oko 4,67 % od 300 kuna nominale.
Većina banaka će svojim dioničarima isplatiti dividendu, premda se uglavnom takve informacije na burzi manje prate. Javno se trguje samo sa dionicama nekolicine banaka dok su ostale potpuno nelikvidne.
Za kraj samo još jedna napomena za koju će vjerojatno većina Vas pomisliti da je nepotrebna i da se podrazumijeva, ali me jedan nedavni telefonski upit (jer i ja sam mislio poput Vas) razuvjerio; dioničko društvo ne mora isplatiti dividendu. Dakle dividende ne mora biti svake godine, pa čak niti onda kada postoji dobit na kraju poslovne godine. Naime odluka o isplati dividende ovisi o skupštini dioničkog društva, tj. o većini glasova koja o tome na redovitoj godišnjoj skupštini odlučuje.