11.09.2003.
Ulagači (ne)vjeruju rezultatima?
Analitičari Hypo Alpe-Adria banke su objavili da bi Podravka javnom ponudom 25% dionica Belupa mogla pribaviti oko 240 milijuna kuna, što je dvostruko više od njihove ranije procjene koja se kretala u rasponu od 120 do 130 milijuna kuna. Svoju procjenu temelje na polugodišnjim rezultatima koprivničke farmaceutske kompanije...
Analitičar iz Raiffeisen banke smatra da bi fer vrijednost četvrtine dionica Belupa mogla biti oko 240 milijuna kuna (tamo cjelokupnu fer tržišnu kapitalizaciju Belupa procjenjuju na 950 mil. kuna - otprilike koliko je i trenutna tržišna vrijednost cijele Podravke), no tržišna vrijednost samog paketa, zbog male kapitalizacije samog Belupa (10 puta manje od Plive), bila bi oko 170 milijuna kuna. Ipak, s obzirom da bi se na prodaju nudio paket od samo 25% dionica, u RBA procjenjuju kako bi Podravka na kraju mogla dobiti tek oko 135 milijuna kuna, pošto bi zadržala većinsko vlasništvo...
Podravka je, inače, najavila javnu ponudu Belupa još krajem prošle godine, no zbog stanja na tržištu kapitala, slabih rezultata i sl. odluka je nekoliko puta odgađana.
Analitičari Hypo Alpe-Adria banke u svojoj analizi dodaju da bi Podravka do kraja godine, pošto će nova tvornica juha biti potpuno u pogonu, mogla otpustiti do 200 radnika čime bi i dodatno smanjila troškove na što se management obavezao pri nedavnoj objavi rezultata.
Sve ovo zvuči zanimljivo i rekli bismo obećavajuće, ali investitori izgleda baš i ne vjeruju previše analitičarima jer cijena Podravkinih dionica je i dalje ispod 180 kuna na tržištu. A, dodao bih, obzirom da se procjene razlikuju često i za duplo, onda je teško nekome vjerovati, pa se često događa da ne vjerujemo niti jednoj procjeni, a cijena se ponaša kao sada s Podravkom...
U prvoj polovici ove godine Končar elektroindustrija ostvarila je prihode od 893,6 milijuna kuna što je 35% više nego u istom razdoblju prošle godine, objavljeno je u kompanijskom listu. U prvih šest mjeseci zaključeni su novi poslovi čija je vrijednost 717 milijuna kuna. U tu brojku nisu uračunati ugovori za gradnju niskopodnih tramvaja za grad Zagreb. Isto kao i za Podravku i tu bi vrijedio isti komentar, a to je da cijena i dalje stoji oko 70 kuna, bez obzira na dobre rezultate.
Prema rezultatima koje je objavila farmaceutska kompanija Pliva bruto dobit u prvoj polovici godine dosegla je 314,5 milijuna dolara, što je za 44,7% više nego u istom razdoblju lani. Neto dobit porasla je 13,8%, na 84,3 milijuna dolara, dok je dobit po GDR-u porasla 15,1%, na 0,97 dolara.
Pliva je u istom razdoblju zabilježila veliki porast prihoda, 48,6%, što ukupno iznosi 520,4 milijuna dolara, a najavljuju se i dalje visoka izdvajanja za istraživanje i razvoj koja će biti zadržana na razini 10 do 11% prihoda. Cijena je nedavno zabilježila blagi porast cijene od 7-8 %, ali sada i dalje stoji na 500-505 kuna za dionicu, a ulagači kao da se ne obziru puno na dobre rezultate kompanije.
Jedna od vijesti koje su definitivno za pozdraviti jest i najava uvrštenja DOM Holdinga u prvu kotaciju koju je izgleda za očekivati prilično brzo.Naime, Varaždinska burza je objavila da je njen Odbor za uvrštenje vrijednosnih papira u prvu kotaciju odobrio prospekt Dom Holdinga, koji nakon ovoga mora odobriti i Komisija za vrijednosne papire Republike Hrvatske.