Validus u svojem portfelju ima i najveći vlasnički paket među dioničarima Vaba banke, za koji je iskazan interes kupnje


Varaždinski Validus već dugo vremena bilježi vrlo nisku cijenu. Pred kraj prošle godine cijena se spustila na oko 7 kuna po dionici... Međutim, prošli tjedan, cijena je naglo porasla na razinu od 13-14 kuna za dionicu, dakle, gotovo dvostruko više, uz prilično veliki porast likvidnosti tj. količine protrgovanih dionica.

Nakon prvobitnih iznenađenja, pojavilo se ipak prilično racionalno obrazloženje ovakve situacije. Naime, Validus u svojem portfelju ima i najveći vlasnički paket među dioničarima Vaba banke za koji je, kako se kasnije pokazalo, iskazan interes kupnje, o čemu je predsjednik Uprave Validusa obavijestio i Zagrebačku burzu istog dana kada je krenuo i rast cijene.

Riječ je o indikativnoj ponudi za prodaju 513.477 dionica Vaba banke koje su u vlasništvu Validusa.

"Ponuda je uvjetna, tj. vezana je uz proces dubinskog snimanja (due diligence) i uz odobrenje investicijskog odbora kupca", kaže se u Validusovu priopćenju, no ime kupca se ne spominje.

Prema podacima SKDD-a, ukupno je izdano 1.765.228 dionica Vaba banke, što bi značilo da se ponuda odnosi na 29,09 posto dionica, odnosno na sve dionice te banke koje drži Validus.

Neslužbeno, indikativnu ponudu navodno je predao fond koji je među tri najveća vlasnika Vaba banke, a to bi, prema podacima SKDD-a, bio Balkan Financial Sector Equity fund C.V. iz Amsterdama koji trenutačno drži 292.000 dionica Vaba banke, odnosno 16,54 posto ukupnog udjela.

U Validusu izjavljuju kako će "odmah pokrenuti pregovore s vjerovnicima čije je odobrenje nužno za nastavak navedene transakcije" te da će "o svim daljnjim materijalno bitnim činjenicama pravodobno obavijestiti javnost".

Naime, Validus se već dugo bori s velikim dugovima, pa uprava od lipnja prošle godine intenzivno pregovara sa svim vjerovnicima kako bi zaustavili moguće stečajne postupke. Đuro Đaković Stan iz Slavonskog Broda od Trgovačkog suda u Varaždinu bio je zatražio stečaj Validusa, a kad je već imenovan stečajni upravitelj, u prosincu je ipak predao zahtjev za povlačenje prijedloga pokretanja stečajnog postupka.
Sada se pojavila nova situacija sa zahtjevom od strane Artura Gedikea, bivšeg djelatnika koji predlaže stečaj radi potraživanja koje ima prema Validusu.

Uprava Validusa stalno naglašava kako je imovina društva znatno veća od postojećih dugova, zbog čega krizna uprava u idućih pet godina namjerava prodajom dijela imovine namiriti dugove svim vjerovnicima.

Uvjereni su kako bi ishitreno pokretanje stečaja dovelo do prisilne prodaje imovine po znatno nižim cijenama od realnih, što bi nanijelo veliku štetu vjerovnicima, ali i samom društvu.
Hoće li se uspjeti nagoditi s novim vjerovnikom koji želi stečaj, pokazat će se uskoro...