20.01.2005.
Varaždinska burza u 2004. godini
Ukupno ostvareni promet Varaždinske burze je neusporedivo manji od onog na ZSE što je i razumljivo budući da je na ovoj ipak više od dvije trećine prometa obveznicama, ali i sam dionički promet je nekoliko puta veći na ZSE što ukazuje da se krupni investitori koji rade najznačajniji promet ipak više bave trgovanjem u Zagrebu nego li u Varaždinu. Ako znamo da najveći promet čine institucionalni ulagači koji pak ili su u vlasništvu banaka ili samo trguju preko banaka kao svojih brokera, a banke uglavnom rade na Zagrebačkoj burzi. Privatne brokerske kuće više trguju na Varaždinskoj burzi, pa onda cijela ova situacija i ne čudi previše...
Promet Varaždinske burze, u prethodnoj je godini iznosio nešto više od 1.3 milijarde kuna, a najviše se trgovalo kao i do sada dionicama DOM holdinga, oko 272 milijuna kuna dok je Tesla vrlo blizu sa 263 milijuna kuna. Treće mjesto, značajno ispod prva dva drži SN holding sa 111 milijuna kuna ...
Naravno, ovako veliki prometi za posljedicu su imali i značajan rast cijene koji je započeo dobivenim sudskim sporom SN holdinga protiv Hrvatskog fonda za privatizaciju, što je imalo utjecaja i na rast dionica ostalih bivših PIF-ova. Nakon stabilizacije cijena tih dionica, investitori su se usmjerili na dionice drugih tvrtki poput građevinara, hotelijera i u zadnje vrijeme brodarskih kompanija, a snažan bikovski trend i dalje traje na domaćem tržištu kapitala.
Kad napravimo rang listu dionica prema kriteriju najvećeg porasta cijene, a ne najvećeg prometa, onda DOM i SN holding mijenjanju prvo i treće mjesto jer SN holding bilježi preko 280 % rast cijene, dok je Tesla sa 233 % opet drugi, a DOM sa 155% treći. Naravno, taj poredak izgleda sasvim drukčije ako se izbaci faktor veličine prometa i tada na prvo i drugo mjesto dolaze Lošinjska plovidba i Chromos Agro sa 577 i 533 % porasta cijene u prošlog godini. Budući da je riječ o tek nedavno aktivnijim dionicama kojima se do prije nekolliko mejseci nije uopće trgovalo, onda je taj poprast cijena, ostvaren od ljeta do kraja 2004.godine tim impresivniji... Promet od 4 milijuna kuna za Lošinjsku i oko 35 milijuna kuna za Chromos Agro ipak su, osobito u slučaju Plovidbe daleko, daleko ispod razine prometa drugih, likvidnijih dionica poput recimo Proficia koji biljeći preko 70 milijuna prometa i skok cijene od 76 %.
U svakom slučaju, prethodna godina će ostati zapamćena po velikim prometima i još većim skokovima cijena, a SN holding koji ne samo da je dobio parnicu protiv države, nego se usudio i ovrhom naplatio 230 milijuna kuna sa računa Hrvatskog fonda za privatizaciju.