prim. dr. Jadranko Jelić

specijalist interne medicine, specijalist opće kirurgije

Rođen sam 1950. godine u Sarajevu. Osnovnu školu, gimnaziju i glazbenu školu završio sam s odličnim uspjehom. Obnašao sam dužnost predsjednika Muzičke omladine Jugoslavije. Studirao sam na Medicinskom fakultetu u Sarajevu. Kao liječnik karijeru sam započeo na Zavodu za transfuziologiju u Sarajevu te nastavio na Institutu za transplantaciju organa u Sarajevu. Posebnu pozornost posvetio sam terminalnoj bubrežnoj insuficijenciji te riješavanju tog ozbiljnog problema. Radio sam na odjelu za hemodijalizu, peritonealnu dijalizu, imunologiju. Godine 1983. završio sam specijalizaciju iz interne medicine. Da bi zaokružio cjelokupnu djelatnost riješavanja terminalne bubrežne insuficijencije, a to je transplantacija bubrega, specijalizirao sam i kirurgiju. Imao sam posebnu čast da mi je jedan od učitelja bio i prof. dr. Vinko Frančišković. Radio sam i na organizaciji donorskog sustava. Obnašao sam i funkciju direktora Instituta za transplantaciju organa. S 39 godina dobio sam zvanje Primarius. Tijekom rata bavio sam se vaskularnom kirurgijom u Sarajevu. U Hrvatsku dolazim 1995. godine, a svoju ordinaciju otvaram 1998. godine u Rijeci. Posebnu pozornost posvećujem razvoju psihosomatskog pristupa liječenju pacijenata. Od 2003. godine u praksu uvodim dijagnostiku i terapiju koja se bazira na kvantnoj medicini. Autor sam i koautor niza publikacija, knjiga, znanstvenih i stručnih radova. Član sam više strukovnih i društvenih udruga i organizacija. U zadnjih 10 godina na području dobrotvornog rada preventivno sam diljem Hrvatske pregledao preko 10.000 pacijenata. Vodio sam radijske emisije o zdravlju, a zadnjih pet godina surađujem s Burzom. Osnovni cilj takvog rada je edukacija čitateljsva o osnovnim medicinskim saznanjima na prihvatljiv način.


Članci autora
Što je giht?
Što je giht?

Bolest nastaje kada se u tijelu povećava razina mokraćne kiseline, a koja se onda u obliku kristala taloži u zglobovima

Vitamin A
Vitamin A

Glavni izvori A vitamina u namirnicama su mlijeko i mliječni proizvodi, jetra, žumanjak i riba

C vitamin
C vitamin

Znate li u kojim namirnicama ima najviše C vitamina?

Koliko vode treba dnevno popiti?
Koliko vode treba dnevno popiti?

Mnogi zdravstveni problemi nastaju zbog nedovoljne količine u organizmu. Tu možemo navesti problem krvnog tlaka, glavobolju, neraspoloženje, neadekvatan rad mokraćnog sustava…

Lijep pozdrav Ivanu Lesingeru!
Lijep pozdrav Ivanu Lesingeru!

Sjećam se naših šetnji po prirodi gdje bih ja vidio šumu, livadu, brdo, a Ivan Lesinger bi vidio veliku biljnu ljekarnu, skladnost i ljepotu prirode koju smo mi odavno zaboravili

Kronični bronhitis
Kronični bronhitis

Kronični bronhitis nastupa onda kada je problem bronhitisa prisutan duže od tri mjeseca bez prekida

Čemu služi gušterača?
Čemu služi gušterača?

Najčešći problem kod gušterače je kada dolazi do poremećaja lučenja inzulina. Tada nastaje šećerna bolest

Krv u stolici
Krv u stolici

Pojava krvi u stolici simptom je kojeg treba ozbiljno shvatiti i bez odgode javiti se svom liječniku

Što su krvne grupe i Rh-faktor?
Što su krvne grupe i Rh-faktor?

Kada je u pitanju Rh-faktor, u praksi ga je najvažnije znati kod trudnica

Što je transfuzija krvi?
Što je transfuzija krvi?

Dobrovoljni davatelji krvi mogu biti svi zdravi građani koji imaju više od 18 godina