Kamatne stope i dalje su vrlo niske, a likvidnost sustava vrlo dobra


Protekli tjedan bio je izrazito stabilan na domaćem deviznom tržištu. Tečaj EUR/HRK zabilježio je vrlo mali pomak, s razine od 7,560 na trenutnih 7,575. Pomak tečaja na gore posljedica je potražnje korporativnog sektora za eurom. Kamatne stope i dalje su vrlo niske, a likvidnost sustava vrlo dobra.

Na međunarodnom tržištu tjedan je također prošao u relativno mirnom raspoloženju investitora. Najvažnijim svjetskim valutnim parom trgovalo se u relativno uskom rasponu između 1,3250 i 1,340. Razina od 1,340 ujedno predstavlja višemjesečni maksimum. Gospodarstvo Europe i dalje je vrlo krhko, što potvrđuje i objavljeni BDP za Njemačku, gdje je ostvaren rast od svega 0,7% na godišnjoj razini, što je niže od očekivanih 0,8%. Industrijska proizvodnja u eurozoni također nastavlja padati. Usprkos spomenutom, euro denominirana imovina vrlo je tražena među investitorima. S druge strane Atlantika posljednji podaci i dalje ulijevaju optimizam. Tržište rada, tržište nekretnina, ali i razina proizvodnje i dalje rastu u odnosu na prethodni mjesec. Tečaj USD/HRK kretao se između 5,630 i 5,700.

Tema tjedna definitivno je snažna deprecijacija ostalih nisko prihodnih valuta, jena i franka.

Vrijednost jena pada uslijed sjednice Japanske centralne banke na kojoj se očekuju značajne promjene u načinu vođenja monetarne politike, koja bi trebala pružiti značajniju potporu realnoj ekonomiji. Vrijednost franka pod snažnim je pritiskom deprecijacije uslijed najave vodećih banaka o uvođenju negativnih kamatnih stopa, kao i zaračunavanju značajne naknade za depozite u francima. Tečaj EUR/CHF porastao je do razine od 1,257, što je najviša razina ostvarena nakon postavljanja minimalno prihvatljive razine EUR/CHF-a od 1,200.