Ministarstvo financija nastavlja koristiti situaciju i jeftino se financirati. Prošloga tjedna izdano je novih 1,69 mlrd HRK gdje je došlo do povećanja kratkoročnog duga države za iznos od 600 mil. kuna. S obzirom da je i tjedan ranije povećanje duga bilo za 0,5 mlrd. HRK može se zaključiti da najveće koristi od ovako visoke likvidnosti ima upravo država.
Relativno miran tjedan je iza nas. Tečaj EUR/HRK trgovao se unutar vrlo uskog raspona od 7,650 i 7,660. S obzirom na slabe gospodarske podatke i dalje ne smijemo isključiti mogućnost daljnje aprecijacije tečaja. Kamatne stope i likvidnost sustava i dalje su izrazito stabilni. Ministarstvo financija nastavlja koristiti situaciju i jeftino se financirati. Prošloga tjedna izdano je novih 1,69 mlrd HRK gdje je došlo do povećanja kratkoročnog duga države za iznos od 600 mil. kuna. S obzirom da je i tjedan ranije povećanje duga bilo za 0,5 mlrd. HRK može se zaključiti da najveće koristi od ovako visoke likvidnosti ima upravo država. Ukoliko bi nastavak loše gospodarske slike utjecao na daljnju aprecijaciju tečaja te potrebu središnje banke za intervencijom upravo bi država mogla imati i najveće štete kroz rast troška zaduživanja.
Na međunarodnom tržištu tjedan je obilovao podacima i sjednicama središnjih banaka. Pobjednikom tjedna možemo proglasiti euro čija je vrijednost snažno porasla nakon sjednice ECB-a. Naime, iako su mnogi čak i priželjkivali određene akcije od strane ECB u smislu smanjenja kamatne stope, obnavljanje LTRO programa ili čak aktivaciju programa kupnje državnih obveznica, promjena nije bilo. Guverner Draghi ponovno je potvrdio činjenicu da ECB nije zabrinut zbog trenutno niske stope inflacije u eurozoni. Referentna kamatna stopa ostala je nepromijenjena na 0,5 posto, a EUR/USD ostvario je novi višegodišnji maksimum od 1,3915 dok se tečaj USD/HRK spustio na razinu od 5,512. S druge strane Atlantika nastavljaju stizati solidni podaci. Prošloga mjeseca u SAD-u je otvoreno 175,000 novih radnih mjesta što je više nego je bio konsenzus analitičara. Zabilježen je porast aktivnosti u proizvodnom i uslužnom sektoru. Usprkos navedenom USD nije uspio zabilježiti snažniji rast vrijednosti.
Averzija prema riziku i dalje je prisutna među investitorima a posljedično tečaj CHF/HRK nastavlja se kretati vrlo visoko odnosno oko 6,285.