Kupovinom dolara neizravno je podignut i tečaj EUR/HRK koji se početkom tjedna kreće oko razine od 7,600, što ujedno predstavlja višegodišnji maksimum


Domaće tržište prošloga tjedna bilo je obilježeno izdanjem obveznice od strane Ministarstva financija. Naime, Ministarstvo je izdalo desetgodišnju obveznicu u iznosu od 1,5 milijardi dolara s kuponom od 5,5% odnosno prinosom do dospijeća od 5,625%. Investitori su kupovali dolare na domaćem tržištu kako bi dobivenom stranom valutom mogli kupiti obveznicu. Među njima su standardno prednjačili mirovinski fondovi čiji dobar dio portfelja otpada upravo na državne obveznice. Kupovinom dolara neizravno je podignut i tečaj EUR/HRK koji se početkom tjedna kreće oko razine od 7,600, što ujedno predstavlja višegodišnji maksimum. Kamatne stope na međubankarskom tržištu i dalje su na povijesno niskim razinama, a likvidnost sustava je i dalje izuzetno dobra.

Na međunarodnom tržištu sve je i dalje u znaku Cipra i Italije. Naime, ciparska bankarska i talijanska politička kriza i dalje su težak uteg euru. Vrijednost mu pada u odnosu na sve ostale vodeće valute. Neizravno i vrijednost kune pada u odnosu na ostale valute. EUR/USD prošloga je tjedna ostvario novi višemjesečni minimum od 1,2750. Tečaj USD/HRK porastao je do razine od 5,953, dok se jutarnje trgovanje odvija nešto niže, odnosno oko 5,920.  Osim spomenutih problema Cipra i Italije, europsko gospodarstvo i dalje muče fundamentalni problemi odnosno gospodarski rast.

Nešto lošiji podaci stigli su iz SAD-a, odakle smo u zadnje vrijeme navikli na pozitivne pomake. Ovaj tjedan pak obiluje krucijalnim podacima i sjednicama centralnih banaka, a čiji će se efekt osjetiti i na deviznom tržištu. U srijedu svoju sjednicu počinje BoJ gdje  se očekuju radikalne mjere odnosno okretanje vrlo agresivnoj, ekspanzivnoj monetarnoj politici. Trenutno je japanski jen vrlo tražena valuta i posljednjih dana bilježi aprecijacijske pritiske u odnosu na euro i dolar. Sjednicu ovoga tjedna održava i ECB, dok je kraj tjedna rezerviran za podatke s tržišta rada SAD-a, prema kojima FED kroji monetarnu politiku SAD-a.

Vrijednost franka također je blago aprecirala u odnosu na euro i kunu. Posljedica je to spomenute krize eura. CHF/HRK se na početku tjedna trgovao oko 6,260.