Naime, početak turističke sezone i posljednje najave Ministarstva financija u pogledu izdanja domaće obveznice blago povećavaju vrijednost domicilne valute


Protekloga tjedna kretanje tečaja EUR/HRK bilo je unutar raspona od 7,565-575. Početkom tjedna euro je bio atraktivna valuta na domaćem tržištu, tražen posebice od jedne domaće banke da bi potom ponovno uslijedila rasprodaja. Sve više se osjećaju aprecijacijski pritisci na domicilnu valutu. Više je razloga za spomenuta zbivanja. Naime, početak turističke sezone i posljednje najave Ministarstva financija u pogledu izdanja domaće obveznice blago povećavaju vrijednost domicilne valute. Ministarstvo računa na izdanje od gotovo 2 milijarde kuna više obveznica nego što dospijeva. Na dospijeću je čista kunska obveznica, dok se izdanje planira dio u kunama, a dio u valutnoj klauzuli, što će za rezultat imati promjenu deviznih pozicija imatelja obveznica. Osim izdanja, i posljednji događaji u državnim poduzećima također vrše pritisak na jačanje kune. Naime, državna poduzeća pokrenula su svoje planirane investicijske aktivnosti zadužujući se kod domaćih banaka. Većina zaduženja je u euru ili valutnoj klauzuli, što samo pojačava pritisak na jačanje kune. Posljednje kotacije kreću se oko razine od 7,560.

Na međunarodnom tržištu, FED je obilježio tjedan. Ipak, najvažniji svjetski valutni par i dalje se trguje unutar raspona od 1,2800 i 1,300, a posljednje kotacije kreću se oko 1,2940 odnosno oko 5,845 HRK za USD. Guverner FED-a u svojem je obraćanju u pogledu očekivanih kretanja gospodarstva gotovo pa najavio da FED ne planira sa završetkom programa kupnje državnih obveznica odnosno povećanja monetarne mase. Gotovo svi podaci iz eurozone i SAD-a su ugodno iznenadili.

Japanski jen i dalje gubi na vrijednosti, a proteklog tjedna ostvario je nove višegodišnje rekorde u odnosu na dolar i euro. Deprecijacija jena normalna je posljedica monetarne politike koju Bank of Japan provodi.

Među najvećim gubitnicima tjedna ponovno je australski dolar. Vrijednost mu nezaustavljivo pada već tjednima, što je posljedica rezanja referentne kamatne stope te pogoršanja ekonomskih uvjeta. Australsko gospodarstvo, kao veliki izvoznik različitih ruda, izuzetno je osjetljivo na kretanja u Kini koja je najveći kupac spomenutih proizvoda.

Vrijednost franka također je pala na višegodišnji minimum. EUR/CHF prošloga tjedna probio je razinu od 1,260 za euro, dok se trenutno trgovanje odvija oko 1,2450 odnosno oko 6,075 HRK za CHF.