HNB i dalje ustraje u svojoj strategiji obrane tečaja, a čini se još nije došao dan da tečaj EUR/HRK centralna banka prestane koristiti kao jedno od monetarnih sidara


Na domaćem tržištu prošli tjedan bio je jedan od zanimljivijih. Zabilježen je povećan obujam trgovanja uz značajnu potražnju za europskom valutom. Domaći i strani investitori bili su kupci eura čija je vrijednost porasla na višegodišnji maksimum u odnosu na domicilnu valutu. Maksimum je ostvaren pri razini od 7,550 kada je odlučila intervenirati središnja banka. HNB je kroz intervenciju prodao poslovnim bankama 197 milijuna eura po prosječnom tečaju od 7,532. Nakon intervencije uslijedila je konsolidacija tržišta pri razini sličnoj onoj iz intervencije. EUR/HRK trenutno se trguje između 7,530 i 7,535. Premda su mnogi sumnjali, HNB i dalje ustraje u svojoj strategiji obrane tečaja, a čini se još nije došao dan da tečaj EUR/HRK centralna banka prestane koristiti kao jedno od monetarnih sidara.

Među vodećim valutnim parovima zabilježena je prilična volatilnost s jednom konstantom - slabljenje eura u odnosu na većinu valuta. Naime, averzija prema riziku i dalje je dominantna tema tržišta. Prošloga tjedna Njemačka, Francuska i Italija izdavale su obveznice, a interes investitora bio je solidan. Ipak, troškovi zaduživanja za većinu europskih zemalja rastu, a mnogima prijeti i pad kreditnog rejtinga pa investitori nisu spremni ulagati u EUR denominiranu imovinu. S druge strane Atlantika pak nastavljaju stizati odlične vijesti. Posljednja u nizu je ona s tržišta rada gdje je zabilježeno otvaranje novih 200.000 radnih mjesta dok je stopa nezaposlenosti pala na trogodišnji minimum.  Posljedično je EUR/USD zabilježio novi jednogodišnji minimum od 1,2660 dok se trgovanje odvijalo oko 1,2750. Tečaj USD/HRK također je zabilježio porast vrijednosti promatrano na tjednoj bazi s razine od 5,80 na trenutnih 5,90 odnosno za više od 1,5 %.

Vrijednosti ostalih valuta također su porasle, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu. Vrijednost franka najstabilnija je od svih valuta, premda je i franak zabilježio rast u odnosu na euro. Stopa inflacije u Švicarskoj i dalje je ispod očekivane razine i ukazuje na deflaciju, ali investitori više ne prodaju franak pri objavi niže stope inflacije, jer je na posljednjoj sjednici SNB-a odlučeno da se minimalno prihvatljiva razina EUR/CHF-a neće mijenjati. Tečaj CHF/HRK trenutno se trguje oko 6,200 HRK za CHF.