Relativno visok tečaj EUR/HRK posljedica je znatnije potražnje za europskom valutom od strane inozemnih investitora i korporativnog sektora
Trenutno su investitori okrenuti ka ulaganju u rizičnije oblike imovine, poput visoko prihodnih valuta i dionica, a što je posljedica trenutnog optimizma i mišljenja da je dno dužničke krize iza nas. Posljednji podaci najvažnijih europskih ekonomija i dalje su vrlo oprečni. Ipak, na razini eurozone promatrano, bilježi se blagi rast gospodarske aktivnosti. Francuska je i dalje u negativnom teritoriju, ali ostala je zasjenjena poboljšanjem gospodarskih uvjeta u Njemačkoj. Među valutama, euro je zasigurno pobjednik tjedna. Vrijednost mu je porasla na višemjesečne i višegodišnje rekorde u odnosu na ostale vodeće valute. EUR/USD trenutno se trguje oko 1,3440 odnosno vrijednost dolara pala je u odnosu na kunu do razine od 5,640. Vrijednost eura, a time i kune, porasla je i u odnosu na trenutno vrlo popularne valute poput CAD, SEK, AUD, NOK.Među najvećim gubitnicima i dalje je jen. Osim jena, i franak, druga najvažnija valuta sigurnog utočišta, u posljednje vrijeme bilježi znatnu deprecijaciju vrijednosti. Posljedica je to odluke vodećih švicarskih poslovnih banaka da počnu davati negativne kamatne stope na depozite za nerezidente i institucionalne ulagače. Vrijednost franka u vrlo kratkom roku pala je s razine od 6,260 HRK za CHF na trenutnih 6,100.
Na domaćem međubankarskom tržištu, tečaj EUR/HRK bio je izrazito stabilan i kretao se u rasponu od 7,570-590. Relativno visok tečaj EUR/HRK posljedica je znatnije potražnje za europskom valutom od strane inozemnih investitora i korporativnog sektora. Za sad nije bilo devizne intervencije HNB-a, što se u slučaju daljnjeg rasta tečaja EUR/HRK može očekivati.