Posljednji udarac euru zadala je kreditna agencija S&P snizivši kreditni rejting devet zemalja članica eurozone
Prošli tjedan među investitorima ponovno se javila povećana potražnja za europskom valutom. I domaće i strane banke uglavnom su bili kupci eura. Rezultat je bilo ponovno podizanje tečaja EUR/HRK do razine od 7,555.
Vrijednosti ostalih valuta također bilježe rast vrijednosti u odnosu na kunu. Tečaj USD/HRK ponovno je porastao za nešto više od 1% na tjednoj bazi, s razine od 5,900 na trenutnih 5,960. Posljedica je to ne samo pada vrijednosti kune u odnosu na euro, već i pada vrijednosti eura u odnosu na dolar.
Naime, europska valuta ponovno je pod pritiskom deprecijacije uslijed razvoja događaja oko dužničke krize. Posljednji udarac euru zadala je kreditna agencija S&P snizivši kreditni rejting devet zemalja članica eurozone (Austrija, Francuska, Malta, Slovenija, Slovačka, Španjolska, Italija, Potrugal i Cipar).
Za razliku od Europe, Americi ide posve dobro i većina podataka je i dalje izrazito pozitivna. Prošlotjedna izdanja obveznica od strane Njemačke, Francuske i Španjolske zabilježila su dobar interes investitora, s nešto nižim prinosima. I ECB je prošloga tjedna održala svoju redovnu mjesečnu sjednicu na kojoj nije bilo nikakvih iznenađenja. Kamatna stopa je ostala nepromijenjena, na 1,00%, a izostao je i konkretan odgovor o eventualnom povećanju uloge ECB-a u suzbijanju dužničke krize. EUR/USD trenutno se trguje oko 1,2660, što je predstavlja razinu iz rujna 2010. godine.
Ostale valute također bilježe rast vrijednosti, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu. EUR/CHF se po prvi puta nakon nekoliko mjeseci trguje ispod 1,210, što je rezultiralo i porastom tečaja CHF/HRK koji se kreće oko 6,250. Uz krizu, posljedica je to i smjene čelnika središnje banke.