Zabrinutost investitora sve je veća, a sve je veći i broj analitičara koji sumnjaju u opstojnost eurozone u ovakvom formatu


Vrijeme povećanog obujma trgovanja traje i dalje. Prošlog tjedna bilježili smo snažnu potražnju za europskom valutom koja je nastavljena i dalje, da bi sredinom tjedna došlo do promjene trenda, kada je pod pritiskom korporativnog sektora domicilna valuta počela jačati. EUR/HRK se s razine od 7,540 spustio do razine od 7,515, gdje se i trenutno trguje. Strani investitori ovoga puta su se držali po strani i nisu iskazivali interes za trgovanjem EUR/HRK.

Na međunarodnom tržištu Europa je ponovo režiser svjetskih gospodarskih kretanja sa Španjolskom u glavnoj ulozi. Naime, zabrinutost investitora sve je veća, a sve je veći i broj analitičara koji sumnjaju u opstojnost eurozone u ovakvom formatu. Troškovi zaduženja za Španjolsku rastu, što samo potpiruje priče o daljnjem širenju dužničke krize.

Posljednji pokazatelji iz eurozone također su zabrinjavajući.  Podaci o poslovnoj klimi, povjerenju potrošača te industrijskom i uslužnom sektoru, redom negativno iznenađuju. Čak i do sada vrlo solidni podaci iz SAD-a počeli su posrtati. Posljednji objavljen među njima bio je rast BDP-a za prvi kvartal, gdje je zabilježena niža gospodarska aktivnost od 2,2% naspram očekivanih 2,5%. Protekloga tjedna i FED je imao svoju redovnu sjednicu na kojoj je kamatna stopa na dolar ostala nepromijenjena, a na tiskovnoj konferenciji rečeno je kako će kamatne stope ostati na ovako niskim razinama sigurno do kraja 2014. godine. Ujedno, nije isključena ni daljnja kupovina državnih obveznica SAD-a, tzv. QEIII, ukoliko se pojavi potreba za time, odnosno ako se gospodarski uvjeti pogoršaju. EUR/USD trgovao se u uskom rasponu od 1,310 i 1,326, a kraj tjedna dočekan je na gornjoj granici spomenutog raspona.

Tečaj USD/HRK također je bio relativno stabilan i kretao se unutra raspona od 5,740 i 5,650. U Velikoj Britaniji zabilježen je pad gospodarske aktivnosti za prvi kvartal od 0,3%, premda je konsenzus analitičara bio da će biti zabilježen rast od 0,2%. Usprkos tome, funta je uspjela zadržati, pa čak i povećati svoju vrijednost u odnosu na euro, dolar i kunu. Tečaj GBP/HRK kreće se oko 9,205. Tečaj švicarskog franka i dalje je izrazito stabilan i kreće se oko 6,250 HRK za CHF.