Američko tržite rada, kao i ostali posljednji podaci, upućuju da je Amerika na putu oporavka, koji bi mogao biti zaustavljen dužničkom krizom u eurozoni


Uslijed ponovljenog, nešto manjeg izdanja trezoraca uz valutnu klauzulu, prošli tjedan se nastavila potražnja za europskom valutom na domaćem tržištu. Naime, 50 milijuna eura manje izdanje od dospijeća ostavilo je sudionike tržišta kraćima za spomenuti iznos u euro denominiranoj imovini. Ipak, pojedini strani investitori još uvijek se pojavljuju kao prodavači eura, što rezultira zadržavanjem tečaja EUR/HRK ispod razine od 7,520. Nešto veća potražnja za europskom valutom posljedica je i povećanog uvoza zbog predblagdanske kupovine. Ovog tjedna nema dospijeća niti izdanja trezorskih zapisa tako da će efekt promjene tečaja biti pod utjecajem bankarske i korporativne trgovine.

Vrijednosti ostalih valuta snažno su porasle, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu. Razlog pada vrijednosti eura i dalje je nerješavanje dužničke krize gdje investitori samo traže priliku da nastave rasprodaju euro denominirane imovine.

Mnogim zemljama eurozone prijeti pad kreditnog rejtinga. Posljednje upozorenje dolazi od strane kreditne agencije Fitch, iz koje tvrde kako će u bližoj budućnosti sniziti kreditni rejting  nekolicini zemalja eurozone. Postojanost AAA rejtinga za Francusku također je upitno.

Američki FED održao je svoju redovnu sjednicu na kojoj je odlučeno kako će kamatne stope na dolar ostati nepromijenjene, ali su ujedno napomenuli da za sada nema potrebe puštati dodatnu likvidnost u gospodarstvo koje bilježi blagi rast aktivnosti. Američko tržite rada, kao i ostali posljednji podaci, upućuju da je Amerika na putu oporavka, koji bi mogao biti zaustavljen dužničkom krizom u eurozoni. Vrijednost dolara porasla je u odnosu na euro s razine od 1,3350 na razinu ispod 1,300, što je ujedno prvi put nakon siječnja da se EUR/USD trgovao ispod 1,300. Na tjednoj razini to je porast za gotovo 3%. Tečaj USD/HRK porastao je za više od 3% uslijed dodatnog slabljenja kune u odnosu na euro. S razine od 5,600 na trenutnih 5,770.

Vrijednost kune pala je i u odnosu na franak. Nakon dugog perioda stabilnog franka, gdje mu se vrijednost kretala između 1,230 i 1,240 za euro, sjednica SNB-a donijela je promjenu pa je posljedično franak zabilježio rast vrijednosti. Razlog rasta vrijednosti treba tražiti u tome što SNB nije podigao minimalno prihvatljivu razinu EUR/CHF-a, a ujedno je izostao i konkretan komentar u vezi prejakog franka. Investitori su odmah iskoristili priliku prodajući euro, spustivši time tečaj EUR/CHF na razinu od 1,220. CHF/HRK porastao je sa 6,050 na 6,160 početkom tjedna.