Živimo u doba kada nam , što se ponude proizvoda i usluga tiče, ne nedostaje izbora. U trgovinama muku mučimo sa odabirom šampona, keksa, mlijeka i ostalih namirnica. Što god kupujemo, uvijek postoji mogućnost odabira iste vrste proizvoda (npr. čokolade) od nekolicine različitih proizvođača (Kraš, Nestle, Milka, Kandit…..).
S jedne strane su potrošači koji su u nedoumici koji proizvod odabrati, a s druge ste vi poduzetnici koji se borite za naklonost kupca. I naravno niste jedini.
Tvrtke općenito, pa tako i vaši konkurenti, primjenjuju razne načine kako bi nadmudrile konkurenciju, pridobile i zadržale kupca. Jedna od najčešćih taktika je snižavanje cijena. Desi se jednostavno da ujutro vaš proizvod koji je do jučer bio s cijenama u rangu konkurencije, osvane kao skuplji iako niste ništa mijenjali. Naravno to doznajete ili iz objavljenog oglasa konkurencije u lokalnim novinama ili vam vjerni kupac priopćava radosnu vijest kako je kod "Pere šnicla jeftinija".
Ukoliko ste se našli usred takve situacije, kada vas konkurencija nemilice ometa u poslovanju, kada vas prisiljava da zbog njihovog snižavanja cijena, snizite i vi svoje kako biste zadržali kupca - što učiniti?
Nakon prvobitnog bijesa ili panike, razmislite što još možete uraditi. Možda iznenađujuće, ali često najbolji protunapadi nisu vezani za protureakciju tj. za snižavanje cijena s vaše strane.
Borba protiv konkurencije putem cijena jedan je od načina. Međutim, često i najmanji takav okršaj među konkurentima dovede do velikog rata s cijenama u kojem se kraj jasno nazire, a sigurno ne rezultira većom zaradom za vašu tvrtku.
Na kraju dana, kupac je izuzetno zadovoljan jer plaća manje za isti proizvod, ali vi sigurno niste.
Nadalje, stvaranje slike vaše tvrtke o poslovanju s niskim cijenama ne garantira veću prodaju i ugrožava teško stečeni rejting na tržištu.
Ratovanje s cijenama ima toliko široki spektar djelovanja da može poljujati ekonomsku stabilnost, uništiti tvrtku i smanjiti industrijske profitabilnosti. Zamislimo se nad situacijom u tekstilnoj industriji u Hrvatkoj ili u većini Europe?
Naši tekstilaši uglavnom preživljavaju zahvaljujući minimalno plaćenim lohn poslovima. Preživljavaju, ne žive lagodno! Rezultat je to ratovanja s cijenama tj. neprestanog snižavanja cijena ispod praga izdržljivosti.
Izgleda da na kraju svi prođu puno gore nego što su očekivali na početku borbe ili čak prije nego što su se uopće uključili u takvu igru.
Koristimo posjed više od 68 godina, a gradske vlasti su se, zbog atraktivnosti zemljišta, sada dosjetile da nam ga oduzmu. Na posjedu imamo kuću koju smo izgradili nakon osamostaljenja Hrvatske. Može li se pravno i pošteno steći pravo na posjed?
Imam tri nenamjenska kredita koje sam samostalno podignuo, bez jamaca. Na sebi nemam nikakve imovine. Tijekom braka sam supruzi darovao tri stana, a od darovanja su prošle više od tri godine. U rujnu smo se supruga i ja rastali, a ja sada živim kod roditelja. Može li banka oduzeti stanove koje sam darovao bivšoj supruzi, s obzirom na to da su prošle tri godine?
Imam pitanje u vezi komunalnog objekta tj. groblja. Između moje okućnice i groblja bila je privatna njiva od koje smo bili ograđeni ogradom. U međuvremenu se groblje proširilo, tj. otkupilo tu česticu i sada graniči s privatnim parcelama. Naša ograda je propala. Je li naša dužnost da se ponovo ograđujemo od komunalnog objekta ili su oni dužni ograditi se od nas? Nije baš ugodno gledati u groblje cijeli dan.
Prodajem veliki suncobran dimenzije 3x3m s betonskim postoljem. Suncobran je na par mjesta oštećen, ali može još poslužit za hladovinu, postoji mogućnost prijev...
Na Donjoj Vežici, u blizini svih sadržaja za ugodan život, između Sveučilišnog Kampusa i Towera, u ulici s busnom stanicom linije 6, od 1.9. dugoročno iznajmljujem ...
U srcu Duge Uvale u Istri 150m od mora nalazi se ovaj simpatični i komforan apartman za sve one koji žele vlastitu oazu mira na moru. Apartman se sastoji od ulaznog ...