U kući sam suvlasnik s osobom koja je prije 15 godina naslijedila jedan mali dio. Ta osoba živi u Srbiji i nikad nije bila u toj kući niti želi imati ikakve veze s tom kućom, ne želi se odazvati na sud da se ispiše kao suvlasnik, što traje već 7 godina. Na koji način da postanem jedini vlasnik?


Pravo vlasništva je Ustavom Republike Hrvatske zaštićena kategorija, a Ustav štiti i njegovu nepovredivost, stoga nije jednostavan postupak nekoga "ispisati" iz vlasništva. Najjednostavniji način je isplatom, ukoliko se, naravno, možete dogovoriti o vrijednosti suvlasničkog dijela osobe koja je zajedno s Vama upisana kao suvlasnik. Temeljem kupoprodajnog ili kakvog Ugovora o razvrgnuću suvlasničke zajednice postat ćete tada vlasnik cijele nekretnine. Ukoliko je točno ovo što navodite, da drugi suvlasnik ne želi imati nikakve veze s predmetnom nekretninom, ne vidim razloga zašto ne bi pristao da ga isplatite.

Jednako tako, suvlasništvo se može razvrgnuti sudskim putem i to opet isplatom, geometrijskom podjelom nekretnine ili njezinom prodajom na javnoj dražbi. Ukoliko je vaš suvlasnički udio 9/10, imate pravo na razvrgnuće isplatom s kojim Vas sud ne može odbiti. Ako vam je suvlasnički dio i manji, opet možete zatražiti razvrgnuće na takav način ako učinite vjerojatnim da za to postoji osobito opravdan razlog. Pretpostavljam da ste odgovarajući postupak pokrenuli kod suda, a tako proizlazi iz Vašeg pitanja, no ne vidim zašto bi činjenica da se protivna strana ne odaziva na sudske pozive toliko kočila postupak. Naime, ukoliko neka strana uredno zaprima pozive, podneske i zapisnike s održanih ročišta, kod suda se postupak normalno nastavlja dalje, a njezino propuštanje da se uključi u postupak razvrgnuća može pasti jedino na njezinu štetu.

S druge strane, ako se radi o nemogućnosti dostave jer je riječ o osobi koja ima nepoznato boravište, Zakon o parničnom postupku propisuje mogućnost postavljanja privremenog zastupnika takvoj osobi u postupcima razvrgnuća suvlasničke zajednice jer se radi o izvanparničnom postupku, pa će taj zastupnik štititi prava i interese protivne strane.

Ukoliko protivna strana aktivno izbjegava dostavu, i tu su pravila propisana ZPP-om o mogućnostima dostave na drugi način, a ne poštom, posve jasna. Osim navedenog, teško mi je savjetovati sasvim konkretan korak bez uvida u dokumentaciju iz Vašeg spisa koji je u radu kod suda.