Zaposlenost u SAD-u kontinuirano raste, zbog čega bi FED mogao, i prije nego što se to očekivalo, krenuti s restriktivnijom monetarnom politikom, što bi u konačnici išlo na ruku američkoj valuti


Nekoliko je ekonomskih pokazatelja objavljeno protekli tjedan, a istaknut ćemo one najvažnije. Dakle, ZEW indeks ekonomskog povjerenja u euro, nakon što je u veljači iznosio -8.1, zabilježio je rast, te je u ožujku iznosio 11. Stopa inflacije u eurozoni, mjerena indeksom potrošačkih cijena, iznosila je 2,7%, što je nešto više od razine 2,0% koju Europska središnja banka drži ciljanom razinom. Zaposlenost u eurozoni, nakon rasta od 0,3% na godišnjoj razini u trećem tromjesečju, u četvrtom tromjesečju zabilježila je pad od 0,2%.

Pozitivni rezultati stižu s američkog tržišta rada. Naime, u drugom tjednu ožujka, broj zahtjeva za nove nezaposlene je smanjen više od očekivanja. Broj zahtjeva za nezaposlene iznosio je 3,343 milijuna, što predstavlja pad od 2,4% u odnosu na tjedan prije te je tako dosegnuo najnižu razinu u posljednje četiri godine. Zaposlenost u SAD-u kontinuirano raste, zbog čega bi FED mogao, i prije nego što se to očekivalo, krenuti s restriktivnijom monetarnom politikom, što bi u konačnici išlo na ruku američkoj valuti. Švicarski franak je prošli tjedan prošao put od 1,2050 do 1,2150 i natrag. Jedini razlog za to su bile špekulacije da bi Središnja banka Švicarske mogla podignuti ciljani tečaj eura i franka. Kako do toga nije došlo, tečaj se vratio na uobičajene razine oko 1,2050.

Na domaćem deviznom tržištu tjedan je započeo na razinama oko 7,540 kuna za euro. Tijekom prva dva dana prevladavali su aprecijacijski pritisci na kunu potaknuti aukcijom trezorskih zapisa uslijed čega se tečaj EUR/HRK spustio na razinu od 7,520 kuna za euro. Kuna je do kraja tjedna ojačala do 7,51, da bi potaknuta nešto jačom potražnjom bankarskog sektora u petak oslabila do 7,53.