Kuna je zabilježila značajan rast u odnosu na franak i trenutno se kreće oko 6,130 HRK za CHF
Iza nas je ponovno vrlo zanimljiv tjedan na domaćem tržištu. Tečaj EUR/HRK zabilježio je pad vrijednosti do razine od 7,400, dok se trenutno trgovanje odvija oko razine od 7,435. Manjak kunske likvidnosti u sustavu prošloga tjedna rezultirao je znatnim povećanjem kratkoročnih kamatnih stopa na međubankarskom tržištu. Potražnja za kunama potječe od bankarskog sustava gdje banke trebaju kune kako bi održale obveznu pričuvu. Smirivanje situacije i pad kamatnih stopa očekuje se već narednih dana kad kreće razdoblje nove obvezne pričuve.
Na međunarodnom tržištu cijeli tjedan bio je u znaku Europske centralne banke. Prošli četvrtak je bio dan D za euro. ECB je na svojoj redovnoj sjednici odlučila ostaviti kamatnu stopu na euro nepromijenjenom, na 0,75%, ali je zato na novinarskoj konferenciji guverner Draghi potvrdio očekivanja investitora. Naime, ECB se odlučila za kupnju državnih obveznica u neograničenim količinama, s fokusom na kupovinu obveznica čiji je rok dospijeća unutar razdoblja od tri godine. Da bi neka članica dobila pomoć, mora se pridržavati dogovorenih uvjeta o štednji i reformama. Ujedno, odlučeno je da ECB neće imati povlašteni status ukoliko pojedina zemlja članica dođe u stanje privremene insolventnosti. Vrijednost eura, a samim time i kune, znatno je porasla u odnosu na ostale valute. EUR/USD dosegnuo je višemjesečni maksimum od 1,2817, dok se tečaj USD/HRK spustio do razine od 5,800. Na dolar su utjecali i loši podaci s tržišta rada, gdje je zabilježeno svega 96.000 novih radnih mjesta.
Vrijednost kune nastavila je rasti i u odnosu na, u posljednje vrijeme vrlo često spominjane, valute poput AUD, CAD, SEK, NOK.
Nakon nekoliko mjeseci potpuno fiksiranog tečaja EUR/CHF na razini od 1,200, euro je uspio ojačati i u odnosu na franak. Vrijednost mu je porasla za više od 1,00% u odnosu na franak. Kuna je zabilježila još značajniji rast u odnosu na franak i trenutno se kreće oko 6,130 HRK za CHF.