Vrijednost eura, a time i kune, pala je u odnosu na većinu valuta, poput AUD, CAD, SEK, GBP


Tečaj EUR/HRK i dalje se trguje unutar relativno uskog raspona od 7,517-537, premda u posljednje vrijeme bilježimo jačanje pritiska na aprecijaciju domicilne valute. Strani investitori još uvijek su kupci europske valute, dok su domaći na strani prodaje. Razlog za to je izdanje obveznica HEP-a u iznosu od 500 milijuna dolara. Očekuje se da će dobar dio tog novca biti upotrijebljen za zatvaranje kredita kod domaćih banaka, kao i rješavanje dugova domaćim dobavljačima, što posljedično i uzrokuje određeni pritisak na domaću valutu.

Euro se našao pod snažnim pritiskom deprecijacije. Naime, sredinom mjeseca Grčkoj treba nova tranša pomoći kako bi mogla refinancirati svoje dugove. S obzirom da se taj rok bliži, a odluke još nisu donesene, među investitorima se pojavljuje znatna doza opreza.

EUR/USD bilježi znatan pad i trenutno se trguje ispod dvjestodnevnog pomičnog prosjeka, točnije, oko 1,2790. Za ovakav pad tečaja EUR/USD nije odgovorna samo situacija u Europi, već i dobra situacija u SAD-u, gdje je zabilježen daljnji rast proizvodne aktivnosti, a prošloga mjeseca otvoreno je 171.000 novih radnih mjesta, što je više od očekivanog.

Vrijednost eura, a time i kune, pala je u odnosu na većinu valuta, poput AUD, CAD, SEK, GBP. Vrijednost franka i dalje je relativno stabilna, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu, a snažnija aprecijacija se niti ne očekuje.