Tečajevi vodećih valuta u odnosu na kunu su u porastu ne samo zbog njenog pada u odnosu na euro nego i pada vrijednosti eura u odnosu na te valute
Nakon što je tjedan prije centralna banka održala deviznu intervenciju uslijedila je konsolidacija tečaja EUR/HRK na razini od 7,480 da bi kroz prošli tjedan ponovno zabilježili deprecijacijske pritiske na domicilnu valutu. EUR/HRK porasla je sa spomenute razine od 7,480 na trenutno trgovanih 7,500. Ovaj porast nije u skladu s očekivanjem HNB-a, a svako daljnje podizanje tečaja moglo bi izazvati ponovnu intervenciju. Prošli puta intervencija je održana kada se tečaj EUR/HRK kretao između 7,510 i 7,520. Ukoliko bi ona i uslijedila, iz sustava bi ponovno nestao dio kuna, a međubankarske kamatne stope ponovno bi mogle porasti.
Vrijednost kune pala je i u odnosu na ostale vodeće valute. Naime, tečajevi ostalih vodećih valuta u odnosu na kunu su u porastu, ne samo zbog njenog pada u odnosu na euro, nego i pada vrijednosti eura u odnosu na te valute. Dužnička kriza u eurozoni i dalje je najvažnija tema među investitorima premda je nekoliko podataka ugodno iznenadilo prošloga tjedna. Njemački IFO indeks poslovne klime, Američki BDP te Američko povjerenje potrošača bili su na gornjoj granici očekivanih. Ipak, ni spomenuti podaci nisu uspjeli uvjeriti investitore da kupe europsku valutu. Investitori i dalje preferiraju kupnju američkog dolara kao valute sigurnog utočišta.
Izglasavanje povećanja pomoći Grčkoj kroz povećanje udjela u zajedničkom EFSF fondu od strane Finske, Austrije i Njemačke imalo je tek neznatan utjecaj na vrijednost europske valute. EUR/USD na tjednoj razini zabilježio je pad za gotovo 2%.
Vrijednost CHF-a i dalje je relativno stabilna i kreće se oko 6,170 HRK za CHF što je tek neznatni porast vrijednosti na tjednoj razini. Investitori su i dalje vrlo oprezni kod kupovine CHF-a zbog moguće intervencije SNB-a.
I vrijednost funte je porasla u odnosu na kunu i trenutno se trguje oko 8,740 nakon što mu vrijednost prošloga tjedna nije prošla razinu od 8,650.