Daljnji nastavak pada tečaja EUR/HRK ne bi iznenadio, s obzirom na najave dobre turističke sezone i jačanja aprecijacijskih pritisaka na kunu


Uslijed početka turističke sezone, domicilna valuta sve je traženija roba. Naime, domaće banke glavni su „krivci“ trenutnog pada tečaja EUR/HRK. Aukcija trezorskih zapisa prošla je u skladu s očekivanim. Upisano je svega 20 milijuna eura tromjesečnih valutnih trezorskih zapisa, što je bilo na razini planiranog i nije imalo veći efekt na tečaj EUR/HRK. Kunskih „trezoraca“ izdano je oko 650 milijuna, što je znatno više od planiranih 250. Višak kuna u sustavu i dalje je prisutan, zbog čega su kamatne stope na međubankarskom tržištu još uvijek niske, a tečaj EUR/HRK relativno visok. Daljnji nastavak pada tečaja ne bi nas iznenadio, s obzirom na najave dobre turističke sezone i jačanja aprecijacijskih pritisaka na kunu.

Na međunarodnom tržištu sve se i dalje vrti oko eurozone, odnosno oko dužničke krize. Španjolska je u glavnoj ulozi. Tijekom produženog vikenda, Španjolci su, osim što su prošli u polufinale eura, zatražili i službenu pomoć svojem bankarskom sustavu u iznosu od 60-ak milijardi eura.

Ovakav razvoj situacije spominjali smo već u prijašnjim tekstovima. Osim Španjolske, i Cipar je  zatražio međunarodnu pomoć kako bi svoje javne financije doveo pod kontrolu uslijed snažnog pada gospodarske aktivnosti koja je većinom vezana uz Grčku. Ciparske banke također su pretrpjele značajne gubitke zbog otpisa dijela grčkoga duga prije mjesec-dva.

Novi problem za Španjolsku je i cijena zaduživanja, gdje im je cijena 10-godišnjih obveznica premašila iznos od 7,00%, što mnogi investitori smatraju ključnim za obraćanje ostatku eurozone za pomoć. Sve dosadašnje članice koje su pomoć zatražile učinile su to upravo kad im je trošak zaduženja porastao iznad spomenute razine. Osim u Europu, prošloga tjedna oči javnosti bile su uprte i u FED. Naime, bilo je pitanje hoće li FED proširiti i produljiti svoj program, tzv. Operaciju Twist, gdje kupuje duguročne obveznice i prodaje kratkoročne kako bi osigurao niske i stabilne kamatne stope u dužem razdoblju, ili će se okrenuti vrlo ekspanzivnoj mjeri daljnje kupnje državnih obveznica i dodatno pojačati dolarsku likvidnost kroz QEIII program.  Odlučeno je da je Operacija Twist prikladnija trenutnim tržišnim uvjetima, a vrijednost dolara ponovno je počela rasti. EUR/USD početkom prošloga tjedna trgovao se iznad 1,270. Tečaj USD/HRK posljedično je porastao s razine od 5,920 na trenutnih 6,015. Dio jačanja dolara u odnosu na euro kuna je apsorbirala kroz svoju aprecijaciju u odnosu na euro. Ovoga tjedna očekuje se sjednica europskih lidera.

Ostale vodeće valute bilježe rast vrijednosti u odnosu na euro i kunu. Zapisnik posljednje sjednice Bank of England ukazuje da je sve više njenih članova za proširenje kupovine „gilta“, odnosno britanskih državnih obveznica. Ipak, funta nije izgubila na vrijednosti, a vrijednost joj se početkom tjedna kretala oko 9,035 HRK za GBP.

U trenucima pesimizma, koji trenutno dominiraju tržištima, vrijednosti nisko prihodnih valuta i dalje rastu. Japanski jen je među valutama čija je vrijednost najviše porasla.

EUR/CHF i dalje je stabilan i ne probija razinu od 1,200, dok se tečaj CHF/HRK kreće oko 6,260. Da Švicarska narodna banka nije donijela odluku o minimalno prihvatljivoj razini EUR/CHF-a, euro i franak u najboljem slučaju bi već bili na paritetu.