Vrijednost kune porasla je u odnosu na dolar za nešto više od 2% na tjednoj razini


Mnogo puta do sada spomenuli smo kako će svako sljedeće podizanje tečaja EUR/HRK isprovocirati reakciju Centralne banke, što se i dogodilo prošloga tjedna. Naime,  tečaj EUR/HRK nastavio je svoj rast prema razini od 7,600, pa se trgovanje u jednom trenutku prošloga tjedna kretalo iznad 7,590. Centralna banka ponovno je reagirala prodavši poslovnim bankama 131 milijun eura po prosječnom tečaju od 7,579. Nakon intervencije, tečaj se stabilizirao i ponovno se kreće između 7,580 i 7,585. Ukoliko ne dođe do nekakve promjene trenda na domaćem tržištu, daljnje intervencije od strane HNB-a ne bi nas smjele iznenaditi.  U tri ovogodišnje devizne intervencije HNB je domaćim bankama prodala otprilike 460 milijuna eura  te na taj način iz sustava povukla gotovo 3,5 milijarde kuna.

Tijekom prošlog tjedna vrijednost kune porasla je u odnosu na ostale vodeće valute. Rast vrijednosti kune u odnosu na dolar, funtu i jen, uz relativno stabilan tečaj EUR/HRK, rezultat je rasta vrijednosti eura u odnosu na spomenute valute. Vrijednost kune porasla je u odnosu na dolar za nešto više od 2% na tjednoj razini, s razine od 5,750 na 5,630. Sličan porast vrijednosti zabilježio je i euro u odnosu na dolar. Prošli tjedan bio je izrazito miran na međunarodnom tržištu, za razliku od prethodnih nekoliko koji su bili prilično dramatični.

Vrijednost kune snažno je porasla, posebice u odnosu na funtu i jen. Naime, centralne banke obiju zemalja provode politiku dodatnog puštanja likvidnosti kako bi pomogle posrnulim gospodarstvima. Japanski poduzetnici bilježili su u posljednje vrijeme znatne gubitke zbog povijesno visokih vrijednosti jena. Na tjednoj razini, vrijednost jena pala je za više od 3% u odnosu na kunu. Bank of England također provodi ekspanzivnu monetarnu politiku, a vrijednost funte pada i trenutno se kreće ispod 9,00 kuna za funtu.

Vrijednost franka i dalje je izrazito stabilna i kreće se oko 6,290 kune za franak, odnosno oko 1,2150 franka za euro.