Niske kamatne stope i dalje idu u korist državi koja se prošloga tjedna zadužila 1,5 mlrd HRK po trezorskim zapisima uz istovremeno dospijeće 1,0 mlrd HRK.


Tečaj EUR/HRK došao je do predaha. Višegodišnja maksimalna razina tečaja od 7,670 za sada pruža snažnu razinu otpora. Potražnja za domicilnom valutom dolazi od strane domaćih i inozemnih investitora.

 Intervencija središnje banke nije bila potrebna a samim time nije smanjena ni likvidnost sustava odnosno ne prijeti povećanje kratkoročnih kamatnih stopa. Niske kamatne stope i dalje idu u korist državi koja se prošloga tjedna zadužila 1,5 mlrd HRK po trezorskim zapisima uz istovremeno dospijeće 1,0 mlrd HRK. Prinosi na trezorske zapise na godinu dana i dalje se kreću oko 2,05%. Nervoza na tržištima u razvoju za sada se još nije „prelila“ u Hrvatsku u smislu rastućih kamatnih stopa i smanjene likvidnosti. Veći utjecaj vidi se tek na dužem kraju kamatne krivulje odnosno na obvezničkom tržištu. 

Na međunarodnom tržištu tjedan je bio vrlo oskudan podacima a fokus svih tržišta bio je na Ukrajinu. Rast tenzija za posljedicu ima rast vrijednosti nisko prihodovnih valuta poput JPY i CHF. EUR/CHF se po prvi puta u godinu dana spustio na razinu od 1,2120 dok je tečaj CHF/HRK porastao na 6,300 HRK za CHF.

Gubitnik tjedna bio je USD uslijed nešto lošijih podataka s američkog tržišta. Jasniju sliku oko USD-a trebali bi imati ovoga tjedna kada nas očekuje mnoštvo bitnih podataka među kojima je i onaj najvažniji s tržišta rada. Vrijednost EUR-a također je porasla u odnosu na ostale vodeće valute uslijed nešto više stope inflacije na razini eurozone. Naime, tržište je očekivalo stopu inflacije od 0,7% dok je stvarna stopa iznosila 0,8% i tako smanjila pritisak na ECB da djeluje već na sljedećoj sjednici.  Najvažniji svjetski valutni par trenutačno se trguje oko 1,3780 dok se tečaj USDHRK kreće oko 5,550. Sjednica ECB-a u četvrtak također bi mogla ostaviti trag na vrijednost EUR-a, posebice uzme li se u obzir nesklonost ECB-a prejakom euru.