Vrijednost EUR/USD nalazi se na višemjesečnom minimumu i trenutno se trguje oko 1,2880, premda se još proteklog tjedna trgovao iznad razine od 1,300


Prošli tjedan bio je izrazito miran na domaćem deviznom tržištu. Zabilježen je vrlo skroman volumen trgovanja domaćih i inozemnih investitora. Tečaj EUR/HRK kretao se unutar vrlo uskog raspona od 7,500-510. Daljnja zbivanja oko tečaja EUR/HRK ovisit će primarno o odluci Ministarstva financija koje ima 500 milijuna eura obveznica uz valutnu klauzulu na dospijeću krajem mjeseca.

Na međunarodnom tržištu sve oči ponovno su uprte u eurozonu, odnosno Grčku. Nemogućnost sastavljanja Vlade dovela je investitore do averzije prema riziku koja je trenutno na svojem vrhuncu. Investitori masovno rasprodaju euro denominiranu imovinu, kao i vrijednosne papire. Protekli tjedan bio je siromašan nekim konkretnim podacima, pa su i tržišta bila primarno vođena dužničkom krizom eurozone.

Ukoliko Grci ne uspiju sastaviti Vladu, stvari bi se mogle dodatno zakomplicirati i potencijalno odvesti zemlju u stanje privremene insolventnosti. Euro je pod pritiskom deprecijacije u odnosu na većinu vodećih valuta.

Vrijednost EUR/USD nalazi se na višemjesečnom minimumu i trenutno se trguje oko 1,2880, premda se još proteklog tjedna trgovao iznad razine od 1,300. Rast vrijednosti dolara za otprilike 1,5% na tjednoj bazi posljedica je spomenutog rasplamsavanja krize.

Tečaj USD/HRK porastao je i trenutno se kreće oko 5,830, a prije tjedan dana trgovao se oko 5,730. Situacija u SAD-u još uvijek je solidna, a to potvrđuje i podatak o povjerenju potrošača, gdje je, prema istraživanju Sveučilišta Michigan, zabilježen snažan rast.

Spomenuti podatak dobiva još više na značaju uzme li se u obzir činjenica da 2/3 američkog BDP-a čini potrošnja stanovništva.

Vrijednosti ostalih vodećih valuta zabilježile su rast vrijednosti u odnosu na euro i kunu. Spomenimo funtu, čija je vrijednost porasla sa 0,808 na trenutnih 0,800 GPB za EUR, dok se tečaj GBP/HRK nalazi duboko u teritoriju iznad 9,000 HRK za GBP, točnije oko 9,370.

Vrijednosti ostalih nisko prihodnih valuta, tzv. sigurnih utočišta, također su porasle. Primarno se to odnosi na japanski jen, dok je vrijednost franka i dalje relativno stabilna u odnosu na euro i kunu. Stabilnost franka rezultat je straha investitora da spuste vrijednost EUR/CHF-a ispod 1,200. Trenutno trgovanje odvija se oko 1,2015, dok se CHF/HRK kreće oko 6,250.