Ukoliko se trend rasta eura nastavi, za očekivati je daljnje akcije HNB-a, s obzirom na njihove izjave da će i dalje inzistirati na stabilnom tečaju EUR/HRK
Razdoblje povećanog obujma trgovanja popraćenog snažnijom potražnjom za europskom valutom i dalje dominira domicilnim tržištem. Tečaj EUR/HRK prošlog je tjedna nastavio svoj rast da bi do dosegnuo razinu od 7,580, što ujedno predstavlja novi višegodišnji maksimum. Centralna banka nije intervenirala prošlog tjedna, ali se zato odlučila na promjenu regulative. Naime, trošenje deviznih rezervi kroz aukciju HNB-a, čini se, ne donosi dobre vijesti za makroekonomsku stabilnost zemlje, posebice ukoliko željeni efekti na tržištu izostanu. Shodno tome, odluka je HNB-a da se stopa obvezne pričuve podigne za 1,00%, sa 14% na 15%, što automatski znači povlačenje oko 3 milijarde kuna likvidnosti s tržišta. Posljedično, kamatne stope na kunu na rokove do mjesec dana su snažno porasle. Ipak, željeni efekt spuštanja tečaja ponovno je izostao jer se trgovanje EUR/HRK ponovno odvija oko razine od 7,575. Ukoliko se ovaj trend nastavi, za očekivati je daljnje akcije HNB-a, s obzirom na njihove izjave da će i dalje inzistirati na stabilnom tečaju EUR/HRK.
Vrijednost dolara je pala, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu. EUR/USD porastao je s razine od 1,288 na 1,3250. Rast vrijednosti eura za više od 2,5% rezultat je trenutne sklonosti investitora k riziku. Posljednji podaci iz Amerike i Njemačke i dalje su vrlo pozitivni, premda je fokus investitora i dalje okrenut Grčkoj. Grci, naime, pregovaraju s privatnim investitorima s jedne strane i članicama EU/MMF/ECB s druge strane. Cilj je dogovaranje sljedeće tranše pomoći Grčkoj, koja neće biti moguća ukoliko se svi sudionici ne dogovore oko najvažnijih stvari. Privatni investitori moraju pristati na otpis većeg dijela svojih potraživanja, dok EU/MMF/ECB traže da se, osim suzbijanja fiskalne nediscipline, dogovore novi uvjeti refinanciranja za Grčku čije izdanje mora nositi prinose manje od 4%.
Uskoro bi mogli imati i konačan dogovor na stolu. Ukoliko on izostane, Grčkoj prijeti stanje privremene insolventnosti.
Vrijednost kune raste u odnosu na dolar. Na tjednoj bazi vrijednost kune je porasla za skoro 3% u odnosu na dolar. Tečaj USD/HRK trenutno se kreće oko 5,750.
Vrijednost CHF-a i dalje je izrazito stabilna. EUR/CHF se posljednjih tjedana trguje između 1,2050 i 1,210, a CHF/HRK između 6,250 i 6,300.