Funta se u petak  kasno popodne našla pod snažnim pritiskom deprecijacije, nakon što je kreditna agencija Moodys snizila kreditni rejting Velike Britanije


Izrazito stabilno trgovanje nastavljeno je i kroz protekli tjedan. EUR/HRK kretao se unutar raspona od 7,585 i 7,595 uz vrlo skroman obujam trgovanja. Inozemni investitori trenutno nemaju interesa za trgovanjem kunom, dok su domaći prilično suzdržani, posebice uzme li se u obzir činjenica da se tečaj EUR/HRK trguje vrlo blizu višegodišnjeg maksimuma.

Likvidnost sustava i dalje je izuzetno dobra, a popraćena je vrlo niskim kamatnim stopama na međubankarskom tržištu. Ministarstvo financija prošlog tjedna nije održalo aukciju trezorskih zapisa, dok ovoga tjedna na dospijeću ima 50 milijuna eura valutnih trezorskih zapisa, a planirana je aukcija na razini od 40 milijuna eura.

Na međunarodnom tržištu nastavljaju se snažni deprecijacijski pritisci na euro. Vrijednosti većine vodećih valuta porasle su u odnosu na euro i kunu. Spomenimo dolar, gdje je izašao zapisnik s posljednje sjednice FED-a u kojemu se spominje moguće smanjenje programa podrške gospodarstvu koje trenutno iznosi 85 milijardi dolara mjesečno. Eventualno smanjenje značilo bi manju dolarsku likvidnosti i nešto raniji rast kamatnih stopa na dolar. EUR/USD u petak se spustio na višetjedni minimum od 1,3145. U korist eura nisu išli ni rezultati povrata novca od strane poslovnih banaka ECB-u kroz drugu tranšu dugoročnog repo ugovora (LTRO). Naime, vraćeno je svega 61 milijardu eura, premda se očekivalo da će iznos biti oko 130 milijardi eura. Spomenuti iznos samo ukazuje da su banke još uvijek vrlo oprezne u pogledu daljnjeg ekonomskog rasta u eurozoni. Euro nisu spasili ni dobri podaci iz Njemačke, gdje je zabilježen snažan rast optimizma među poslovnim subjektima (IFO indeks) i ekonomskim stručnjacima (ZEW indeks).

Tečaj USD/HRK porastao je s razine od 5,680 na 5,735 na tjednoj bazi. Eventualni pad tečaja USD/HRK mogao bi uslijediti tijekom tjedna, ovisno o rezultatima izbora u Italiji, gdje bi u slučaju pobjede lijevog centra vrijednost eura, a time i kune, porasla. Posljedica je to njihovog obećanja da će u slučaju pobjede nastavili sa započetim reformama i proračunskim uštedama. Ukoliko bivši premijer Berlusconi ponovno dođe na vlast, snažna reakcija tržišta u pogledu rastućih troškova zaduživanja za Italiju trebala bi biti očekivana.

Funta se u petak  kasno popodne našla pod snažnim pritiskom deprecijacije, nakon što je kreditna agencija Moodys snizila kreditni rejting Velike Britanije. Posljedica je to niskog gospodarskog rasta, velikog javnog duga te relativno visoke stope inflacije. Tečaj GBP/HRK trenutno se kreće oko  8,690.

Vrijednost franka blago je porasla, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu i trenutno se trguje oko 6,175 HRK za CHF.