Razlozi za jačanje kune i dalje su isti - početak turističke sezone, krediti poduzećima u državnom vlasništvu, očekivano izdanje državne obveznice


Jačanje domicilne valute u odnosu na euro trenutno se čini nezaustavljivim. Prošloga tjedna tečaj EUR/HRK padao je većinu vremena, da bi tjedan završio na razini od 7,515 a početak tekućeg tjedna donio je nastavak trenda pa se EUR/HRK jutros trgovao oko 7,510. Razlozi za jačanje kune i dalje su isti - početak turističke sezone, krediti poduzećima u državnom vlasništvu, očekivano izdanje državne obveznice. Ministarstvo financija bilo je aktivno protekloga tjedna izdavši trezorske zapise denominirane u kunama i euru. Ukupni dug po trezorskim zapisima je smanjen jer je iznos trezoraca  na dospijeću bio veći od novog izdanja.

Na međunarodnom tržištu tjedan je obilovao bitnim događajima s obje strane Atlantika, a što je za rezultat imalo znatne promjene vrijednosti vodećih valuta u odnosu na euro i kunu. Indeks proizvodnog sektora u SAD-u zabilježio je snažan pad. Po prvi puta nakon nekoliko godina vrijednost indeksa pala je ispod razine od 50 koja razdvaja kontrakciju od ekspanzije. Najvažniji podatak, onaj s tržišta rada, bio je u skladu s očekivanjima investitora. Prošlog mjeseca u SAD-u je otvoreno novih 175.000 radnih mjesta. U Europi, pak, ECB je održao svoju redovnu mjesečnu sjednicu. Na sjednici nije došlo do promjena u vođenju monetarne politike, da bi potom na novinarskoj konferenciji guverner Draghi rekao da je ECB spreman pristupiti nestandardiziranim mjerama ukoliko se uvjeti za razvoj gospodarstva eurozone pogoršaju. Mnogi investitori su očekivali daljnje spuštanje kamatne stope i eventualnu najavu uvođenja negativne kamatne stope na sredstva koje poslovne banke oročavaju kod ECB-a. Rezultat je bilo jačanje eura u odnosu na dolar. EUR/USD porastao je do razine od 1,320 odnosno tečaj USD/HRK pao je do razine od 5,690.

Vrijednost dolara pala je i u odnosu na ostale vodeće valute, dok su pobjednici tjedna bili japanski jen i franak. Rast vrijednosti spomenutih valuta rezultat je trenutno aktualne averzije prema riziku.

Među najvećim gubitnicima tjedna ponovno su visoko prihodne valute, a ponajviše australski dolar čija vrijednost već tjednima pada. Trenutno se tečaj AUD/HRK kreće oko  5,360.

Osim visoko prihodnih valuta pod snažnim pritiskom deprecijacije našle su se i valute centralne i istočne Europe, posebice rumunjski lev (RON), srpski dinar (RSD) i poljska zlota (PLN). Uzrok njihova pada napuštanje je dugih pozicija u imovni denominiranoj u spomenutim valutama od strane inozemnih investitora. Osim pada vrijednosti valuta zabilježen je i rast troškova zaduženja njihovih zemalja.