Njemački BDP porastao je za 2,5% na godišnjoj razini, dok ostale europske zemlje bilježe znatno nižu ekonomsku aktivnost


Povećanje potražnje za europskom valutom na domaćem tržištu rezultiralo je podizanjem tečaja EUR/HRK s razine od 7,480 na 7,495 početkom ovog tjedna. Nešto veća potražnja za eurom dolazi od strane korporativnog sektora i inozemnih investitora. Volumen trgovanja i dalje je vrlo skroman.

Vrijednost kune pala je u odnosu na dolar s razine od 5,400 ostvarene prošloga ponedjeljka na 5,570 gdje se trgovala početkom ovog tjedna. Pad vrijednosti kune za više od 3,00% posljedica je kupovine dolara zbog averzije prema riziku. Naime, troškovi zaduživanja Italije i Španjolske na rekordnim su razinama, dok prinosi na obveznice ostalih zemalja članica eurozone također rastu. Posljednji podaci upućuju na to da je još samo Njemačka sigurno utočište u Europi.

Njemački BDP porastao je za 2,5% na godišnjoj razini, dok ostale europske zemlje bilježe znatno nižu ekonomsku aktivnost.
S druge strane Atlantika pak bilježimo nastavak nešto boljih podataka od očekivanih. EUR/USD trgovao se oko 1,345, premda mu se još prošloga tjedna vrijednost kretala oko 1,380.

Vrijednost franka i dalje se drži relativno neutralno, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu. EUR/CHF se i dalje trguje unutar uskog raspona od 1,230 i 1,240, bez obzira na dominantnu averziju prema riziku koja vlada tržištem.

Pogoršanje ekonomske situacije očigledno je i u Švicarskoj gdje indeks poslovnog okruženja bilježi značajan pad, a svjedoci smo gotovo svakodnevnih upozorenja od strane SNB-a kako je vrijednost franka i dalje precijenjena. CHF/HRK se početkom tjedna trgovala oko 6,06 HRK za CHF.

Visoko prihodne valute poput australskog i novozelandskog dolara također bilježe pad vrijednosti, dok valute poput jena i dalje apreciraju u odnosu na kunu.