Jedan dio povećanja tečaja odnosi se na isplatu dividendi nekolicine vodećih hrvatskih tvrtki. Naime, HT i Privredna banka najavile su isplatu značajnih dividendi, a s obzirom na njihovu vlasničku strukturu, euro je vrlo tražena roba


Tečaj EUR/HRK porastao je do razine od 7,610, gdje se i trenutno trguje. Posljedica je to potražnje za stranom valutom od domaćih institucionalnih i inozemnih investitora. Potražnja dolazi uslijed izdanja državne obveznice, gdje investitori kupuju stranu valutu kako bi s njom mogli kupiti USD denominiranu obveznicu.

Drugi dio povećanja tečaja odnosi se na isplatu dividendi nekolicine vodećih hrvatskih tvrtki. Naime, HT i Privredna banka najavile su isplatu značajnih dividendi, a s obzirom na njihovu vlasničku strukturu, euro je vrlo tražena roba. Centralna banka za sad se nije oglasila, a pitanje je i što će Ministarstvo financija napraviti s dobivenim novcem. Osim po obveznici, Ministarstvo financija bilo je aktivno i na domaćem tržištu s izdanjem novih trezorskih zapisa. Neto ukupan dug po trezorskim zapisima nije se mijenjao.  Kamatne stope na kunu i dalje su izrazito niske.

Na međunarodnom tržištu tjedan je bio obilježen sjednicama centralnih banaka i ključnim podacima iz SAD-a. Prva među njima bila je Bank of Japan, koja je ispunila očekivanja investitora. Naime, najavljeni su novi programi ultra ekspanzivne monetarne politike s ciljem pomoći gospodarstvu. Glave odrednice su povećanje prihvatljive razine inflacije od 2,00% te masovna kupnja državnih obveznica s dužim dospijećem. Posljedično, vrijednost japanskog jena snažno je pala u odnosu na većinu vodećih valuta. EUR/JPY dosegnuo je razinu od 128,50, dok je u odnosu na dolar ostvario četverogodišnji minimum. Bank of England i Europska centralna banka nisu ponudile spektakle, ali se to od njih nije ni očekivalo. Guverner Draghi na sjednici je ponovno potvrdio da je ECB spreman učiniti sve za očuvanje eura. Ujedno je spomenuto da je ciparski način sudjelovanja privatnih investitora u sanaciji dugova iznimka.

Euro je uspio blago aprecirati u odnosu na ostale vodeće valute, dok je snažnu podršku dobio tek u petak kada su objavljeni podaci s tržišta rada SAD-a, gdje je prošloga mjeseca otvoreno svega 88.000 novih radnih mjesta. Imajući na umu da FED neće mijenjati aktualnu monetarnu politiku dok se tržište rada značajnije ne oporavi, slabljenje dolara bilo je očekivano. Tečaj dolara pao je u odnosu na euro do razine od 1,300, dok se tečaj USD/HRK spustio i kreće se oko 5,850.

Vrijednost franka i dalje je gotovo nepromijenjena u odnosu na euro i kunu i kreće se oko 1,2160 i 6,260.