Fundamentalno gledajući državni proračun stoji jako loše i za vjerovati je da će novo izdanje obveznice biti potrebno do kraja godine. U slučaju daljnjeg smanjenja kreditnog rejtinga deprecijacija domicilne valute čini se kao logičan slijed događaja.


Trend deprecijacije domicilne valute u fazi je stagnacije. Naime, tečaj EUR/HRK testirao je razinu od 7,600 gdje za sada ima snažan otpor. Blaga korekcija trenda uslijedila je sredinom tjedna kada se tečaj EUR/HRK spustio na razinu od 7,580. Oprez je potreban zbog najava kreditiranja državnih poduzeća. Jedna je poslovna banka izjavila da je u pregovorima s vladom oko kreditiranja državnih tvrtki u iznosu od 150 mil. eura. Za pretpostaviti je da većini državnih poduzeća euri nisu potrebni te da će se u vrlo vjerojatno raditi određene konverzije u HRK ili će se možda raditi o kreditima uz valutnu klauzulu EUR.

Fundamentalno gledajući državni proračun stoji jako loše i za vjerovati je da će novo izdanje obveznice biti potrebno do kraja godine. U slučaju daljnjeg smanjenja kreditnog rejtinga deprecijacija domicilne valute čini se kao logičan slijed događaja. Ukoliko do toga uistinu i dođe a središnja banka nastavi politiku branjenja tečaja kroz devizne intervencije mogli bi smo svjedočiti i određenim poremećajima i na novčanom tržištu gdje bi veći manjak kunske likvidnosti mogao podići kamatne stope na HRK. Trenutna likvidnost sustava vrlo je dobra a kamatne stope i dalje su gotovo nepromijenjene. Ministarstvo financija prošloga je tjedna vršilo izdanje trezorskih zapisa ali značajnije promjene na poziciji duga po njima nije bilo.

Na međunarodnom tržištu američki se dolar našao pod pritiskom deprecijacije nakon nešto lošijih podataka iz SAD-a. Naime, zabilježen je vrlo skroman rast razine maloprodaje a znajući da osobna potrošnja čini 2/3 američkog BDP-a investitori su se okrenuli prodaji američke valute. U korist dolara nije išla ni odluka o povlačenju kandidature člana FED-a Summersa za nasljednika guvernera Bernankea. EUR/USD u ponedjeljak ujutro se trgovao oko 1,3360 što predstavlja pad vrijednosti dolara za gotovo 1%. USD/HRK istodobno se trgovao oko 5,670. Ovaj tjedan na rasporedu je sjednica FED-a na kojoj se očekuju promjene u vođenju monetarne politike a posljedice na devizno tržište tek ćemo saznati. Vrijednosti nisko prihodnih valuta gotovo su nepromijenjene u odnosu na EUR i HRK dok bi pobjednikom prošlog tjedna mogli proglasiti GBP. Naime, britansko gospodarstvo bilježi snažan oporavak a tečaj GPB/HRK trenutno se kreće malo iznad 9,00 HRK za GBP.