Njemačka i Francuska, kao vodeće europske ekonomije, bilježe poboljšanje poslovne klime, a svi podaci iz Amerike još uvijek pozitivno iznenađuju


Nakon perioda izrazito snažnog obujma trgovanja, te dobre volatilnosti, prošli tjedan je prošao u relativno mirnom tonu sa stabilnim tečajem i nešto skromnijim obujmom trgovanja. Naime, EUR/HRK se kretao u relativno uskom rasponu od 7,520 i 7,535. Manjak trgovanja od strane korporativnog sektora bio je nadoknađen nešto većim izdanjem trezorskih zapisa, posebice onih uz valutnu klauzulu, što je prisililo banke na prodaju europske valute. Ministarstvo je izdalo 33 milijuna eura valutnih trezoraca. Deprecijacijski pritisci nastavljeni su kroz ostatak tjedna, pa je EUR/HRK kraj tjedna dočekao neznatno iznad 7,520.

Nastavak solidnih podataka iz Europe i SAD-a prisilio je investitore na kupnju nešto rizičnijih oblika imovine pa su vrijednosti visoko prihodnih valuta porasle. Na tjednoj razini EUR/USD je zabilježio porast s razine od 1,3140 na 1,330, što je rast tek za tek nešto više od 1,00%. Ukupno trgovanje također se kretalo unutar spomenutog uskog raspona. Tečaj USD/HRK bio je izrazito stabilan i kretao se između 5,730 i 5,630, dok se početkom tjedna trgovao oko 5,670. Njemačka i Francuska, kao vodeće europske ekonomije, bilježe poboljšanje poslovne klime, a svi podaci iz Amerike još uvijek pozitivno iznenađuju. Ipak, još uvijek je prisutna velika količina nesigurnosti, posebice u eurozoni, odnosno u saniranju dužničke krize.

Vrijednosti ostalih vodećih valuta također su stabilne, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu. Tu prije svega mislimo na franak, čija vrijednost je tek na nekoliko dana uspjela izdržati iznad razine od 1,210 za euro, da bi se potom vratila i cijeli tjedna ponovno trgovala oko 1,2050 za euro, odnosno oko 6,240 kuna za franak.