Porezna osnovica kod prodaje stana
Ističemo kako su ovi savjeti samo informativne prirode, ograničeni načinom komunikacije, kao i prostorom koji nam je na raspolaganju za pružanje odgovora.
Neka od pitanja koja zaprimamo su posve konkretna, dok su druga općenita i paušalna, no i u jednom i u drugom slučaju nemoguće je u jednom odgovoru iscrpiti sve mogućnosti koje zakon i ostali propisi pružaju, osobito jer nemamo uvid u konkretnu dokumentaciju kojom podnositelji pitanja raspolažu. Za konkretne savjete koji će utjecati na Vaše odluke, predlažemo da se obratite izravno odvjetniku po svom izboru, pravniku, nadležnoj instituciji, sindikalnom pravniku ili sl.
Neki od odgovora u ovoj rubrici dani su još prije nekoliko godina, stoga postoji mogućnost da više nisu aktualni, s obzirom na izmjene zakona ili sudske prakse.
RI-TELEFAX d.o.o., Rijeka ne snosi posljedice za eventualne odluke korisnika koje bi slijedile iz upotrebe pravnih i drugih savjeta izloženih na burza.com.hr .
Izdvojeni članci
Vezano za vaš prijašnji odgovor na portalu za pitanje "Ima li žrtva pravo znati psihijatrijsku dijagnozu optuženika?", ispada da psihički bolesna osoba nema apsolutno nikakva prava na sudu kada se radi o suđenju s, nazovimo, "zdravom" osobom. Sud vjeruje samo tužiteljici zbog dijagnoze optuženika, iako po vašem odgovoru ta osoba ima sva prava – pa čak i da sakrije dio istine koja bi je možda teretila, ako je svojim ponašanjem djelomično izazvala događaj. Nema drugih svjedoka. Na koga se primjenjuje Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama i ima li ikakvu ulogu u postupku?
Radio sam kod bosanskog poslodavca u Njemačkoj u periodu od 23.05.1992. - 30.04.1993. s prijavom u BiH. Poslodavac mi nije uručio ugovor o prekidu radnog odnosa niti je zaključio staž u BiH. Firma se raspala još dok sam boravio u Njemačkoj. Sada pokušavam ostvariti mirovinu u BiH, ali mi ne žele dalje rješavati moj zahtjev dok se taj staž ne zatvori ili da dostavim dokaze da sam bio zaposlen u tom periodu. Ja ne posjedujem takve dokaze. Mogu li se odreći tog staža? Kakva je praksa u Hrvatskoj?
Mogu li izgubiti pravo na inkluzivni dodatak zbog nasljedstva?
Pročitala sam na internetu razliku između neprihvaćanja i odricanja od nasljedstva. Kakav tretman ima osoba koja prima inkluzivni dodatak, kakve posljedice ima kod nasljeđivanja, neprihvaćanja ili odricanja? Gubi li prihvaćanjem nasljedstva inkluzivni dodatak ukoliko je naslijeđena imovina dovoljna za život? Gubi li odricanjem ili neprihvaćanjem pravo jer si je prihvaćanjem mogla osigurati sredstva za život?