Računa li se naknada za topli obrok za djelatnike u poreznu olakšicu? Također, zašto je dnevnica od 170 kuna određena za put dulji od 12 sati? Moji vozači voze otprilike 450 km u vremenu 9 do 10 sati, a ja im nemam pravo isplatiti punu dnevnicu nego samo polovinu dnevnice.
Isplata naknade za topli obrok djelatnicima ne spada u vrstu naknada, potpora i drugih isplata koje, sukladno propisima o porezu na dohodak, ne podliježu oporezivanju ako su isplaćene do propisane visine, kao npr. troškovi prijevoza na posao i sa posla, terenski dodatak itd. Navedeno znači da isplate naknada na ime toplog obroka djelatnicima, neovisno o kojoj se visini radi, s motrišta propisa o porezu na dohodak, spada u dohodak od nesamostalnog rada te podliježe oporezivanju odnosno ima u osnovi isti porezni tretman kao i isplata same plaće.
Izdaci koji se isplaćuju u obliku i na ime dnevnice služe za pokriće izdataka za hranu čiji obračun i visina isplate ovisi o dužini vremena provedenog na putu, dok se izdaci za prijevoz i noćenje, ako su oni postojali, posebno obračunavaju i isplaćuju u visini tih izdataka. Ovo je i jedini mogući odgovor na Vaše pitanje obračunavanja pune dnevnice od 170,00 kuna, za vrijeme provedeno na putu preko 12 sati, odnosno jedne polovine dnevnice za vrijeme provedeno na putu od 8 do 12 sati. Napominje se da poslodavac može obračunati i isplatiti i veće svote dnevnice od naprijed spomenutih iznosa. No, u tom slučaju razlika iznad propisane svote podliježe oporezivanju te se moraju obračunati i uplatiti pripadajuće obveze.