Ministarstvo financija nastavlja koristiti situaciju i kratkoročno se jeftino zaduživati. Na posljednjoj aukciji izdano je trezorskih zapisa u iznosu od 647 mil. HRK na rok od jedne godine. Prinosi bilježe daljnji pad i kreću se na razini od 2,10%.

Potražnja za europskom valutom od strane domaćeg korporativnog sektora podigla je tečaj EUR/HRK prema rekordnim razinama. Naime, trenutno trgovanje odvija se oko razine od 7,645 što je ujedno izjednačenje razini od studenog mjeseca prošle godine.

U fokusu tržišnih sudionika je i dalje dospijeće obveznice. Još uvijek ne postoji službena izjava što Ministarstvo financija planira napraviti. Ukoliko refinanciranja i bude još uvijek ostaje pitanje iznosa i valute. Likvidnost sustava i dalje je izuzetno dobra a kamatne stope i dalje su na svojim povijesnim minimumima. Ministarstvo financija nastavlja koristiti situaciju i kratkoročno se jeftino zaduživati. Na posljednjoj aukciji izdano je trezorskih zapisa u iznosu od 647 mil. HRK na rok od jedne godine. Prinosi bilježe daljnji pad i kreću se na razini od 2,10%.

Na međunarodnom tržištu trenutno je vrlo izražena averzija prema riziku što se očituje kroz rast vrijednosti nisko prihodnih valuta, posebice JPY. Vrijednost mu je porasla na višetjedni maksimum u odnosu na ostale vodeće valute. Među snažnim dobitnicima prošloga tjedna  bila je i GBP. Fundamentalni podaci iz Velike Britanije ukazuju na snažan oporavak gospodarstva. Tržište rada snažno se oporavlja a stopa nezaposlenosti dosegnula je razinu od 7,1% što je vrlo blizu razine koju si je BoE postavila kao cilj za početak smanjenja aktivne monetarne politike. GBP/HRK se u ponedjeljak ujutro (27.01.2014.) kretao oko 9,25 HRK za GBP.

Valute poput AUD i CAD i dalje nastavljaju svoj dugoročni trend deprecijacije a posljednja upozorenja iz centralnih banaka spomenutih zemalja idu u smjeru daljnje deprecijacije nacionalnih valuta. Ovoga tjedna fokus javnosti je na sjednicu FED-a i očekivanu odluku o nastavku smanjenja QEIII programa. Daljnje smanjenje za 10 milijardi USD moglo uzdrmati tržišta, kako devizna tako i obveznička i dionička. Tržišta u razvoju u koje spada i Hrvatska vrlo su osjetljiva na eventualno povlačenje likvidnosti od strane FED-a. Tečaj USD/HRK se kreće oko razine od 5,580 što je nešto niže nego tjedan ranije.