Nakon dugo vremena EUR/HRK se trguje ispod razine od 7,500


Kuna je i dalje vrlo atraktivna, kako domaćim, tako i inozemnim investitorima. Nakon dugo vremena, EUR/HRK trguje se ispod razine od 7,500. Izdanja trezorskih zapisa bila su u skladu s očekivanim, tako da nisu imali prevelik utjecaj na tečaj EUR/HRK.

Vrijednosti ostalih vodećih valuta nisu se pretjerano mijenjale u odnosu na kunu. Spomenimo dolar, čija se vrijednost u odnosu na euro kretala unutar uskog kanala podrške i otpora, odnosno između 1,3250 i 1,3370. Početkom tjedna trgovanje se odvijalo blizu gornje granice spomenutog intervala, točnije oko 1,3360. Protekli tjedan obilovao je podacima, posebice iz SAD-a i Europe. Ipak, najveći utjecaj imala je izjava guvernera FED-a kako je tržište rada u Americi još uvijek na neprihvatljivo niskoj razini te da je FED spreman djelovati kako bi potaknuo snažniji rast zaposlenosti. Pod time se misli, prije svega, na QEIII, odnosno na daljnju kupovinu državnih obveznica od strane FED-a, a čime bi se dolar našao pod snažnim pritiskom deprecijacije.

Gospodarska situacija u Americi trenutno je puno bolja nego ona u Europi. Prošli tjedan objavljen je BDP za prošlu godinu. Amerika je zabilježila rast gospodarske aktivnosti za 3,00%, što je daleko više od pojedinih članica eurozone. I povjerenje potrošača bilježi rast u Americi. Usprkos solidnim podacima, dolar nije uspio dobiti na vrijednosti, a glavni razlog je spomenuta izjava guvernera FED-a. Tečaj USD/HRK tijekom prošloga tjedna trgovao se također unutar uskog raspona od 5,660 i 5,660.

Kad već spominjemo BDP, recimo i da je britanska ekonomija zabilježila pad gospodarske aktivnosti u posljednjem kvartalu prošle godine, dok je godišnji rast bio manji nego se to očekivalo i iznosio je svega 0,5%. Vrijednost funte nije se pretjerano mijenjala, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu, gdje se tečaj GBP/HRK kretao oko 9,00.

Valuta čija je vrijednost, sada već tradicionalno, zacementirana u odnosu na euro i kunu i dalje je franak, koji se i dalje kreće oko 1,2050 za euro, odnosno oko 6,220 kuna za franak.