Osim intervencija, HNB ima još mnoštvo opcija za borbu protiv rastućeg tečaja. Između ostalog, tu je promjena regulative u smislu podizanja stope obvezne pričuve ili povećanja izdvajanja kunskog dijela devizne pričuve
Razdoblje povećane volatilnosti i obujma trgovanja traje i dalje. Zanimljivosti na domaćem tržištu ne nedostaje. Naime, prošli tjedan svjedočili smo još jednoj intervenciji centralne banke na domaćem deviznom tržištu. Tečaj EUR/HRK ponovno je porastao do razine od gotovo 7,570, kada se odlučila uključiti centralna banka, pri čemu je poslovnim bankama prodala 130 milijuna eura po prosječnom tečaju 7,546. Relativno mali iznos intervencije praćen visokom razinom tečaja same intervencije nije imao značajniji utjecaj na tržište koje se već sljedećeg radnog dana vratilo trgovanju pri razini od 7,565-570.
Izrazito nezadovoljstvo razvojem situacije na domaćem deviznom tržištu od strane čelnika HNB-a vidljivo je u njihovim posljednjim javnim istupima, gdje se upozorava poslovne banke da prestanu podizati tečaj, jer će na taj način naškoditi same sebi. Osim intervencija, HNB ima još mnoštvo opcija za borbu protiv rastućeg tečaja. Između ostalog, tu je promjena regulative u smislu podizanja stope obvezne pričuve ili povećanja izdvajanja kunskog dijela devizne pričuve, a sve u cilju povlačenja kunske likvidnosti s tržišta. Rasplet situacije očekujemo u vrlo kratkom razdoblju.
Prošli tjedan na međunarodnom tržištu bio je obilježen poslovnim rezultatima vodećih američkih kompanija, gdje je većina njih zabilježila bolje rezultate od očekivanih. Osim toga, posljednji podaci, kako iz Amerike, tako i iz Europe, bili su pozitivni i time prisilili investitore da investiraju u rizičnije oblike imovine. U Njemačkoj je zabilježeno snažno poboljšanje poslovnog okruženja, dok je Kina objavila stopu rasta BDP-a veću od očekivane. Čak ni odluka o snižavanju kreditnog rejtinga 9 zemalja članica eurozone od strane S&P-a nije imala utjecaja na promjenu odluke investitora. U takvim uvjetima vrijednosti nisko prihodnih valuta, poput dolara i jena, bilježe pad vrijednosti. EUR/USD na tjednoj je bazi zabilježio porast za više od 2,5%, s razine od 1,2620 (što ujedno predstavlja jednogodišnji minimum) na gotovo 1,300. Tečaj USD/HRK zabilježio je pad vrijednosti s razine od gotovo 6,00 kuna za dolar na 5,850 početkom ovog tjedna.
Vrijednost franka i dalje je izrazito stabilna i usprkos izostanku averzije prema riziku, tečaj EUR/CHF je ostao gotovo pa nepromijenjen. Tečaj CHF/HRK i dalje se kreće oko 6,260.