Optimizam među investitorima ruši vrijednosti nisko prihodnih valuta poput dolara i jena


EUR/HRK kretao se unutar raspona od 7,530-560. Ministarstvo financija plasiralo je trezorske zapise uz valutnu klauzulu u iznosu od 50 milijuna eura, premda je interes bio veći. Zabilježen je daljnji pad prinosa, kako na jednogodišnje, tako i na tromjesečne trezorske zapise, što je posljedica dobre likvidnosti sustava. Ovoga tjedna ponovno je na rasporedu dospijeće od 70 milijuna eura valutnih trezoraca. Domaće banke većinom su euro prodavači, dok su inozemne kupci. Obavijesti o značajnijim iznosima kredita državnim tvrtkama, od kojih je dobar dio uz valutnu klauzulu ili čak u eurima i dalje drže pritisak na jačanje domicilne valute. Početkom tekućeg tjedna trgovanje se odvija na donjem kraju navedenog raspona, odnosno oko 7,530.

Grčka drama završila je još jedno poglavlje. Ministri financija i MMF odlučili su pustiti Grčkoj sljedeću tranšu pomoći, što je ohrabrilo investitore koji su se okrenuli rizičnijim oblicima imovine. Premda je pomoć odobrena, rokovi produženi, a prinosi smanjeni, i dalje je ostalo mnogo stvari nedorečeno, posebice u pogledu sustizanja održive razine duga od 124% BDP-a do 2020. godine. Interes investitora prebacio se s Europe na SAD, gdje su počela previranja oko državnog proračuna za sljedeću godinu, odnosno oko spornih 600 milijardi dolara ušteda ili tzv. fiskalne litice.

Pregovori između republikanaca i demokrata i dalje traju. Republikanci su za rezanje rashoda, dok su demokrati skloniji podizanju porezne stope za najbogatije.

Za očekivati je da će previranja trajati i dalje, a izjave visokih političkih dužnosnika imati značajan efekt na vrijednost dolara.

BDP SAD-a porastao je za 2,7% na godišnjoj razini. Tržište nekretnina te proizvodni sektor u SAD-u bilježe snažan oporavak. Oporavak bilježi i povjerenje potrošača odnosno razina maloprodaje. Švicarska ekonomija također bilježi robustan rast. Čak su i podaci iz Europe ugodno iznenadili. Zabilježen je rast u proizvodnom i uslužnom sektoru. Optimizam među investitorima ruši vrijednosti nisko prihodnih valuta poput dolara i jena.

Pobjednik tjedna je euro čija je vrijednost porasla u odnosu na većinu valuta. EUR/USD porastao je do razine od 1,3040, dok je tečaj USD/HRK pao do razine od 5,800.

Vrijednost franka tek neznatno je deprecirala u odnosu na euro i na kunu. Tečaj CHF/HRK trenutno se kreće oko 6,250.