Vrijednost kune porasla je u odnosu na ostale vodeće svjetske valute čije su vrijednosti pale u odnosu na euro
Prošli tjedan ponovno je prošao u znaku deprecijacije kune. Tečaj EUR/HRK rastao je s razine od 7,370 do 7,400. Hrvatska država izdala je euro obveznice u iznosu od 750 milijuna eura što je na deviznom tržištu prisililo investitore na potražnju za eurom kako bi mogli kupiti obveznicu.
Osim spomenute obveznice, na rast tečaja snažan utjecaj je imala i potražnja institucionalnih investitora koji su kupujući euro zatvarali neke pozicije otvorene ranije tijekom godine.
Veliki broj turista donosi značajnu potražnju od strane građanstva za kunom te ne dopušta nešto snažniju deprecijaciju domicilne valute. Ipak, vrijednost kune porasla je u odnosu na ostale vodeće svjetske valute čije su vrijednosti pale u odnosu na euro.
Uzrok snaženja eura na međunarodnom tržištu treba tražiti u konačnom dogovoru eurozone i MMF-a oko pomoći Grčkoj. Naime, grčki parlament je izglasao vladin prijedlog proračunskih ušteda i privatizacije velikih državnih poduzeća, a sve u cilju vraćanja i stabilizacije grčkoga duga. Investitori su se posljedično okrenuli rizičnijim oblicima imovine napuštajući valute poput švicarskog franka i dolara čije su vrijednosti pale.
Na tjednoj razini EUR/USD porastao je za gotovo 3,00% dok je tečaj USD/HRK zabilježio nešto manji pad uslijed deprecijacije domicilne valute u odnosu na euro. Među valutama koje su zabilježile najveći pad vrijednosti definitivno je i švicarski franak. Parlamentarno izglasavanje, a potom i potvrda nove tranše pomoći od strane ministra financija eurozone srušila je njegovu vrijednost za više od 4,00%, s 1,1830 na 1,3330. Takav pad vrijednosti ostavio je traga i na tečaju CHF/HRK koji se nakon dostizanja svog vrhunca pri razini od 6,220 spustio na razinu od 6,000.