Dežurstvo je radno vrijeme. To je rad na mjestu koje određuje poslodavac bez obzira što radnik de facto ne radi, već dežura.

Zakon o radu «N.N.» 140/09 i 61/11, u članku 42. određuje da je radno vrijeme ono vremensko razdoblje u kojem je radnik obvezan obavljati poslove, odnosno u kojem je spreman (raspo­loživ) obavljati poslove pre­ma uputama poslodavca, na mjestu gdje se njegovi pos­lovi obavljaju ili u drugom mjestu gdje odredi poslodavac. Zato treba razlikovati radno mjesto od mjesta ra­da. Radno mjesto čine pos­lovi i zadaci, sredstva s kojima se radi u mikro organizacijama poslodavca, a mje­sto rada je fizički, prostorno definirano (Rijeka, ulica, objekt i sl.).

Zakon o radu određuje dva bitna elementa radnog vremena: spremnost odnosno raspoloživost radnika za rad i mjesto gdje se taj rad obavlja. Pravilno je zaključiti da je radno vrijeme ne samo de facto obavljanje «odre­đene radne operacije» već i spremnost (raspoloživost) radnika da radi. To bi zna­čilo da radnik radi jedno­kratno, dvokratno ili u smjenama ili prekovremeno ili u preraspodjeli, sve u skladu s ugovorom o radu i aktima poslodavca.

Ima slučajeva da radnik stvarno ne radi, ali za to nije kriv. On je raspoloživ(spreman) za rad i na mjestu koje određuje poslodavac, ali postoje razlozi zbog kojih ne obavlja radne zadatke. U takve slučajeve ubraja se i dežurstvo.
 
Dežurstvo je radno vrijeme. To je rad na mjestu koje određuje poslodavac bez obzira što radnik de facto ne radi, već dežura. Može i obavljati posao pre­ma naravi i potrebama. Ima dežurstva gdje radnik može na dežurstvu odmarati pa i spavati, ali je raspoloživ za rad kada se ukaže potreba (rad u komunalnom gospodarstvu, zdravstvu i dr.).

Zakon o zdravstvenoj zaš­titi određuje da je dežur­stvo oblik rada kada radnik mora biti nazočan u zdrav­stvenoj ustanovi nakon re­dovitog radnog vremena. Dežurstvo počinje iza prve ili druge smjene, a završava početkom prve smjene, a vrijeme provedeno u zdrav­stvu- u dežurstvu smatra se radnim vremenom. Za vrijeme dežurstva može biti i na raspolaganju prostorija za odnose. Plaća se svo vrijeme dežurstva a ne samo sati de facto (stvarno) od­ra­đeni («N.N» 84/11 od 28.07. 2011). Takva je praksa i u Europskoj uniji, po direktivi 93/104/EZ.

Radno vrijeme u dežur­stvu je radno vrijeme koje se računa puno radno vrijeme od 40 sati tjedno. Može biti preračunato i u preraspodijeli sve drugo je prekovremeni rad.

U skladu sa zakonom autonomnim općim aktima (kolektivnim ugovorom, pra­vilnicima i sl.) treba zaštititi radnika u dežurstvu, zaštititi njegov život i zdravlje uz maksimalno uvažavanje mje­ra i sredstava zaštite na radu, a pod tim se podrazumijeva i radno vrijeme, odmori i dopusti, a dakako plaćanje toga i takvoga rada.